Tüp bebek tedavisi kaç gün sürer?

Tüp bebek tedavisi kaç gün sürer?

tüp bebek tedavisi kaç gün sürer

Kısa tüp bebek  tedavisi 15 gün, daha başarılı olan uzun tüp bebek tedavisi  protokolleri ise 3 hafta kadar sürebilmektedir.

Ancak uzun tedavi protokolü ile IVF tedavilerinde hamilelik oranları kısa tedavi protokollerinden %5 ila %8 daha yüksektir.

Tüp bebek tedavisinin kaç gün süreceği kişilere uygulanan yöntem ve aşamalara göre değişkenlik gösterir.

Genel olarak 10 ila 15 gün arasında tedavi süreci değişkenlik gösterebilir. Tüp bebek tedavi süresince seçilmiş olan merkeze tedaviyi uygulayan doktorun belirlediği belli aralıklarla gelinmesi gerekir. Erkek hastanın sadece bir gün gelmesi yeterli olur.

TEDAVİ SÜRESİNCE HASTANEDE YATMAYA GEREK VAR MIDIR?

Hiçbir aşama ve tedavi hastanede yatmayı gerektirmez. Tedavi uygulanan hasta doktorun belirlediği günlerde gelir ve işlem sonrası evine rahatlıkla gidebilir.

TÜP BEBEK İÇİN SİGARA, ALKOL VE BESLENME

Tüp bebektedavisine başlamadan önce sigara , alkol kullanımı bırakılmalıdır. Baba adayı eğer sigara kullanıyor ise tedaviye başlamadan en az 2 ay önce bırakmalıdır. Aşırı kilolu adayların tedaviye başlamadan önce fazla kilolarından kurtulmaları gerekir. Aşırı kilo tedaviyi olumsuz yönde etkiler ve başarı oranlarında düşüş yaşanır. Bu husus sadece tüp bebek tedavisi ile sınırlı değildir. Çocuk sahibi olamıyor ve tedavi olmayı düşünüyorsanız mutlaka tedaviye başlamadan 3 ay önce sigara,alkol ve benzeri maddelerden uzak durmaya başlamalısınız.

TÜP BEBEK TEDAVİSİ NEDEN İPTAL EDİLİR?

Tüp bebek tedavisi başladıktan sonra yeteri kadar yumurtalıklardan cevap alınamaz ise tedavi doktor tarafından iptal edilebilir. Aynı zamanda baba adayında yeterli ve hareketli sperm bulunamadı ise ve döllenme gerçekleşmemiş ise tedavi iptal edilebilir.

JİNEKOLOJİK PROBLEMLER VE TÜP BEBEK BAŞARI ORANI

Eğer tüplerde şişlik meydana gelmiş ise tedaviye başlamadan önce tüplerin çıkarılması gerekir. Eğer çıkarılamıyor ise rahim ve tüplerin ilişkileri kesilmelidir. Tüplere uygulanan çıkarma işlemi gebelik oranlarında artış sağlar ve kişiyi dış gebeliğe karşı korur. Eğer anne adayında çikolata kisti saptanmış ise laparoskopik işlemler ile çıkarılması gerekir. Ancak kistin boyotu 4 cm den az ise çıkarılmasına gerek duyulmaz. Tüp bebek tedavisine başlamadan 1 cm’den daha büyük olan kistlerin aspire edilmesi gerekir. Polikistik yumurtalık oluşumu tüp bebek tedavilerinde olumlu bir hastalık olabilir. Polikistik yumurtalık hastalığı bulunan kadınların tüp bebek için başarı oranları diğerlerine göre daha yüksektir.

TÜP BEBEK TEDAVİLERİNDE CİNSİYET SEÇİLEBİLİR Mİ?

Tüp bebekuygulamalarında sahip olunan embriyolardan elde edilen hücre üzerinde değerlendirme yapılarak cinsiyet belirlemek mümkündür. Cinsiyet belirlemek isteyen çiftlerin ilk olarak tedaviye başlaması gerekir. Yumurta hücrelerini artırılması nedeniyle ilaçlar kullanılır ve yumurta sayısını artırma işlemine başlanır. Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçların kadın hastanın yaşına göre dozları ayarlanır. İlaç kullanımı ortalama 7 – 12 gün kadar sürer. Yumurta hücreleri yeterince büyüklüğe ulaştığı zaman çatlama iğnesi kullanılarak yumurta toplama işlemi yapılır. Bu işlem ağrısız ve çok kolay bir işlemdir. Yumurta toplama işlemi genel anestezi veya lokal anestezi kullanılarak yapılır. Yumurta toplamanın beraberinde erkek hastadan da sperm alınır ve yumurtanın döllenmesi sonucu embriyo oluşturulur. Elde edilmiş embriyoların gelişimi takip altına alınarak 3. Gün PGT yöntemi ile cinsiyet seçimi gerçekleştirilir. Cinsiyet seçimi yapıldıktan 2 gün sonra seçilen cinsiyete ait embriyoların transferi yapılarak tedaviye son verilir. Tüp bebek tedavisinden 12 gün sonra gebelik oluşması ihtimali ile gebelik testi yapılır.

Bir önceki yazımız olan Tüp bebek aşamaları başlıklı makalemizde Tüp Bebek, tüp bebek aşamaları ve tüp bebek merkezleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Check Also

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında Üreme potansiyelinin korunması, kanser hastalığı için tedavi gören veya görecek …