Tüp bebek tedavisi için nereye gitmeli

Bebek isteyen fakat öneriler doğrultusunda ve araştırmalar sonucunda tüp bebek kararına varılan Tüp bebek tedavisi için nereye gitmeli diye araştıran eşlerin tedavileri tüp bebek merkezlerinde gerçekleşmektedir.

Tüp bebek ekibi olarak doktorlar,jinekolog, ürolog, embriyolog, hemşire ve farklı danışmanlardan oluşan bir ekibin yakın işbirliği ile bu tüp bebek tedavisi yapılır. Bu durumda eşlerin muayenesi, hangi tedavi protokolüne başlanacağı, tedavi sürecinde bayanın ilaçlara verdiği yanıtın ultrasonografi ve hormon değerleri ile birlikte takip edilip ilaç dozlarının tekrar ayarlanması, yumurta toplama zamanının belirlenmesi ve yumurtaların alınması doktorun takibindedir.

Daha sonra ise alınan yumurtaların tüp bebek ya da mikroenjeksiyon ile embriyo haline gelmesi,  Blastosist (5. Gün) ‘e kadar kültürün devam ettirilmesi de embriyoloğun sorumluluğundadır. Artık bilinmelidir ki tüp bebek tedavisinin başarısında laboratuvar koşulları çok kritik bir rolu vardır. Maksimum verimin elde edilmesi öncelikle iyi planlanmış bir düzenli bir laboratuvar, ileri teknolojik ekipman, deneyimli embriyologlar, titiz bir çalışma ve ciddi bir kalite kontrol sisteminin kurulması ile sağlanabilir. Tüp bebek başarısını belirleyen unsurlar her zaman detaylarda gizli olduğundan çalışma ortamı ve cihazların düzenli ve sık aralıklarla kontrol edilmesi ve aksaklıkların anında giderilmesi zorunludur.

Birçok ülkeden Türkiye’ye tüp bebek tedavisi için gelen yabancı hastaların sayısının gün geçtikçe artması da ülkemizin bu konudaki başarısının en açık göstergesidir.

Tüp bebek nedir ?

Tüp bebek tedavisi anne adayının yumurtalarının toplanması ve baba adayının örnek alınması ve labaratuar ortamında, normalde kavuşamayan bu iki hücrenin birleştirilmesi ile embriyoların oluşturularak, uygun transfer günü (5. Gün)  sağlandığında, en iyi embriyonun yani o çiftin bebek adayının, anne rahminin içine yerleştirilmesidir.

Bir önceki yazımız olan Başarılı tüp bebek ve süreçleri başlıklı makalemizde Başarılı tüp bebek, Tüp Bebek ve tüp bebek başarı oranları hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Check Also

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında Üreme potansiyelinin korunması, kanser hastalığı için tedavi gören veya görecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by