Tüp bebek tedavisi için ne kadar zaman sürer?

 Tüp bebek tedavisi için ne kadar zaman sürer?

Tüp bebek tedavisinin birinci  aşması tüp bebek koordinatörünün vereceği bilgi ve eğitim oluşturur.

Yumurtalıkların baskılanması sağlanır
Tüp bebek tedavisinin temelini, kadının yumurtalıklarının tamamıyla kontrol altına alınması oluşturur.

 Yumurtalıkların uyarılması ve yumurta gelişiminin takibi yapılır
Tüp bebek tedavisinin başarısı kadın yumurtalıklarında çok sayıda yumurta üretilmesine bağlıdır.

 Yumurtaların toplanması işlemi
Yumurta gelişiminin takibi sırasında, yeterli sayıda yumurtanın olgunlaştığı tespit edildiği gün, yumurtaların en son gelişim basamağını tamamlamak üzere hCGenjeksiyonu yapılır.

Laboratuvar uygulaması yapılır
Yumurtaların toplanmasından bir gün sonra, yumurtalardan kaçının normal şekilde döllendiği konusunda çifte bilgi verilir.

Embriyo transferi  yapılır
Transfer işlemi öncesinde çifte transfer edilecek embriyo sayısı ve kalitesi konusunda bilgi verilir. Transfer işlemi, çok basit bir muayene işleminden farksızdır.

Tüp bebek merkezindeTransfer sonrası 3-4 saat hastanede dinlendikten sonra çift evine yollanır ve bayanın o günü dinlenerek geçirmesi istenir. Gebeliğin gelişimini desteklemek için progesterone, estrojen ve/veya hCG takviyesine yumurtaların toplanmasından veya embriyoların transferinden sonra başlanabilir. Tedavinin sonucunu, transferden 14 gün sonra yapılan gebelik testi ile öğrenmek mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Tüp Bebek Başarı Oranı nı Etkileyen Faktörler başlıklı makalemizde başarısız tüp bebek, rahim filmi ve Tüp Bebek hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Check Also

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında Üreme potansiyelinin korunması, kanser hastalığı için tedavi gören veya görecek …