TÜP BEBEK TEDAVİSİ AŞAMALARI

Tüp bebek tedavisinde farklı kaynaklarda aşama sayısı farklı olabilmektedir. Bazı aşamaların baz ı kademeleri birleştirilerek yapılsa da her merkezde aynı aşamaların uygulandığı belirtilmektedir. Tüp bebek aşamaları genel olarak 5 kısma ayrılarak değerlendirilmektedir.

Birinci Aşama;  İlk Muayene ;Bebek sahibi olmak isteyen çift değerlendirilerek ve ilk muayene yapılır. Bu değerlendirme; çiftin geçmişte gördüğü tedaviler, doğum, düşük, gebelik hikayeleri, eski tahliller vs. kapsar. Çiftlerin yapılan detaylı değerlendirme sonrasında tüp bebek tedavisi planlanır.

İkinci Aşama; Yumurtalıkların Uyarılması; Bu aşamada anne adayının yumurtalıklarında çok sayıda yumurtanın oluşması için yumurta geliştirici ilaçlar uygulanır. Burada amaç çok yumurta ile çok embriyo oluşturmaktır.

Üçüncü Aşama; Yumurta Toplama İşlemi;Bu aşamada anne adayının yumurtalıklarında gelişen yumurtalar toplanıp laboratuvar ortamında döllenme için saklanır. Bu aşamada baba adayından da sperm alınır. Sperm veremeyen baba adayından mikro TESE yöntemi ile sperm alınma işlemi yapılır.

Dördüncü Aşama;  Döllenme
Tüp Bebek Tedavi aşamasının dördüncü aşamasında anne adayından toplanan yumurtalar ve baba adayından alınan spermler ile dölleme işlemi gerçekleştirilerek döllenen yumurtalar laboratuvarda saklanır.

Beşinci Aşama; Embriyonun Rahme Transferi
Tedavinin bu aşamasında döllenmiş yumurtalar rahim içerisine transfer edilir. Bu işlem ortalama beş ya da on dakika sürmektedir ve ağrısız bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Tüp bebek tedavisi gören kadınlarda meme kanseri olasılığı başlıklı makalemizde meme kanseri, Tüp Bebek ve tüp bebek tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Check Also

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında Üreme potansiyelinin korunması, kanser hastalığı için tedavi gören veya görecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by