Tüp bebek tedavisi 5 aşamalı bir süreçtir

Tüp bebek tedavisi aşamaları ;

  • Hasta ile tedavi öncesi ön görüşme :Birinci olarak kadın ortalama on beş gün ilaç tedavisi ile hazırlanır. Daha donra adetin 2. günü tüp bebek tedavisine başlanır.
  • Yumurtaların uyarılması: Yumurtalıkların uyarılması aşaması boyunca sık sık  tüp bebek merkezine gelecektir. Böylece yumurtalıklarını ultrason ile değerlendirmek mümkündür.Yaş, yumurtalık rezervi, hormon değerleri belirlenir ve bunlara bağlı olarak en uygun tüp bebek yöntemine karar verilir.
  • Yumurtaların toplanması : Yumurtalar olgunluğa ulaştıktan sonra oldukça işlemle alınır. Bu aşamada yumurtalar, ultrason ile vakum yöntemi ile toplanır. Kadının daha rahat ve sakin olması için lokal anestezi uygulanabilir. Bu aşama yaklaşık 20 dakikada sürebilir. Kadının işlemden sonra  bir müddet tüp bebek merkezinde dinlenmesi gerekir. Sonrasında günlük yaşantısına dönebilir.
  • Yumurtaların döllenmesi : Yumurta toplama ile aynı zamanda baba adayından örnek alınır. Elde edilen bu örnek, laboratuvarda incelenir. Sonrasında en kaliteli olan üreme  hücreleri seçilir. Olgun ve uygun durumdaki yumurtalar kültür sıvısına konularak inkübatör  bekletilir. Mikroenjeksiyon veya tüp bebek ile döllendirilir.
  • Embriyo transferi:  Transfer aşaması kısa sürede  tamamlanmaktadır. Seçilen embriyo, anne adayına transfer edilir. Bu aşamada herhangi bir acı ya da ağrı olmaz. Anne adayı, transferden 1-2 saat sonra evine dönebilir.
  • Gebelik testi : Son aşama ise Embriyo Transferi sonrası 12. günde gebelik testi yapılır.

Bir önceki yazımız olan Tüp Bebek tutmama nedenleri başlıklı makalemizde embriyo transferi, transfer sonrası tutunma ve Tüp bebek tutmama hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by