Tüp Bebek Teadavisi Bilinmesi Gerekenler

Tüp bebek tedavisi  genellikle 4 aşamada yapılmaktadır. Yapılan bu aşamalarda her bir aşama, doğru şekilde yapıldığında veya takip edildiğinde diğer aşama için önemlidir. Tüp bebek tedavisini bu aşamaları 4 başlık altında toplayabiliriz.

1) Tüp bebek Tedavisi öncesi  yapılan işlemler

Tüp bebek merkezine ilk dafa başvurulduğunda ilgili doktor, Eşler ile ayrıntılı bir görüşme yaparak daha önceki olan hastalıklar, yapılan tetkikler ve tedaviler hakkında bilgiler edinmektedir.Tedavi sürecinin doğru şekilde planlanabilmesi için en önemli aşamayı oluşturmaktadır.

Yapılan önemli bir sorun eşlerin bazı konuları veya soruları kendilerince önemsiz gördüklerinden dolayı doktoru ile paylaşma gereği duymamalarıdırlar.Halbu ki detay veya önemsiz gibi görünen pek çok konu tedavi açısından son derece önemlidir  doktora aktarılması gereken bilgilerin eşler tarafından önem derecelendirmesi yapılmadan aktarılmalıdır.

Aşağıda Tüp bebek tedavisinde icsi işlemi yapılırken videosu bulunmaktadır ;

Yapılacak testler 

Gerekli muayene ve ultrasonografik incelemeler yapılarak kadının yumurtalık kapasitesi ve rahmi ile ilgili bilgi edinilmeye çalışılır.Rahim filmi  veya histeroskopi yapılması, kadına ait tiroid fonksiyon testleri ve prolaktin hormon düzeyi ile kan sayımı, kan grubu ve serolojik testler dediğimiz hepatit ve HIV testleri istenebilmektedir.

Erkeklerde ise ;sperm analizine  sonuçlarına göre  üroloji/androloji uzmanı ile görüşmesi sağlanarak tanısal değerlendirme yapılır.

İlk değerlendirmeler sonrası kadının yaşı, yumurtalık kapasitesi, sperm analizine ve daha önceki tedavilerinde elde edilmiş sonuçlara göre bir tedavi planı çizilmektedir.

Uzman doktorlar tarafından planlanan tedavi protokolleri her çifte ve kişiye değişmektedir. Ilaçların dozları da kişiye göre ve yumurtalık cevabına göre ayarlanmaktadır.

Tedavi hazırlık aşamasında;

  •  Sigara içiliyorsa bırakılmalıdır.
  • Folik asit içeren bir multivitamin başlanmalıdır.
  •  Amaçlanan sağlıklı bir gebelik olduğu için kadın gebeliğe hazırlanmalıdır. Gerekli testleri yaptıktan sonra eğer sorun varsa giderilmelidir
  •  Gebelik öncesi eğer kadın bağışık değilse aşılanmalıdır ve belirli süre sonra tedaviye başlanmalıdır.
  •  Tedavi süresince düzenli ve stresten uzak bir hayat sürülmesinde fayda vardır.
  • Sağlıklı beslenmeye dikkat edilmelidir.

 

Bir önceki yazımız olan 2014 yılında Tüp bebek tedavisinde hangi noktadayız ? başlıklı makalemizde 2014 yılında tüp bebek, Tüp Bebek ve tüp bebek denemesi hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Check Also

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında Üreme potansiyelinin korunması, kanser hastalığı için tedavi gören veya görecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by