Tüp bebek ve Stres

Tüp bebek kısırlık konusunda önemli  bir tedavi ve de kadınlar açısında zorlayıcı bir tedavidir. Bu süreçte anne adayları hamileliğin gerçekleşmesi için yaşamlarında çok fazla şeyi değiştirip, yaptıkları bir çok sosyal aktiviteden vazgeçip, kendilerini soyutlayabiliyorlar. Aslında durum bu kadar da zorlayıcı değil, bilakis rahat ama dikkatli geçirilmesi gereken bir süreç olan tüp bebek stresi açısından da etkilenilebilir korkusu ile devam eder.

Bu yoğun süreci doğru yönetebilmek önemlidir. Anne adayını rahatlatacak onu strese sokmadan ya da zaten hassas olan duygusal yoğunluğunu çok da tetiklemeden yaşatmak gerekir. Hastalar genellikle stres ve endişenin tüp bebekte hamilelik şansını azaltacağı konusunda şüphe ediyorlar, fakat yapılan bir araştırmada, bu korkunun asılsız olduğu gündemdedir.

Araştırmacılar, ilk kez tüp bebek tedavisi gören kadınlar arasındaki stres düzeylerini değerlendirdiklerinde, yüksek düzeyde  depresyon bildiren kadın sayısının fazla  olduğunu tespit ettiler.Belki de stres tek başına çok da etkili bir değişken değil.

Kısırlık tedavilerinin başarısında veya başarısızlığında stresin rolünü değerlendiren daha önceki çalışmalar aslında farklı sonuçlar göstermekteydi.

Bir önceki yazımız olan Tüp Bebek tedavisinde tutunma başarısızlığında genetik yapılarına bakılmalı başlıklı makalemizde Tekrarlayan tüp bebek, Tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı ve Tüp Bebek hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Check Also

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında Üreme potansiyelinin korunması, kanser hastalığı için tedavi gören veya görecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by