tüp bebek sonrası embriyoların rahim duvarına tutunma hakkında

Tüp Bebek tedavisi anne adayına gelişen embriyoları arasından tutunma özelliği en iyi olanlar transfer edilir. Embriyolar transfer edildikten sonra tutunma bölgesi olan rahim duvarı tamamen kontrol altında olmayan bir bölgedir. Rahim zarından ötürü olan ve tıbben hala açıklanamayan nedenlerden dolayı tutunma yaşanamayabilir

Bu nedenler ;

  • Endometrium kalınlığı; yaklaşık 8-10 mm olması gereken kalınlık, kimi zaman yeterli olmayabilmektedir. Geçirilmiş enfeksiyon yada cerrahi işlemler neticesinde hasar görmüş rahim zarındaki incelmeye yol açabilir. Bu durum genellikle yanıtı olmayan ve tedaviyi olumsuz etkileyebilecek nedenler arasındadır.
  • Özellikle ultrasonla teşhis edilebilecek, myom, polip gibi yer kaplayan sorunlar, embriyonun beslenmesini etkileyebilecek perde  yapışıklık gibi patolojilerin daha tedavi başlamadan değerlendirilerek önlemlerinin alınması çok önemlidir.

Tüm bunların neticesinde, olumsuz sonuç alındığı zaman; neden tüp bebek tutmadı , nerede hata var, kusur bende mi, gibi soruları sormamak için tedavinin başında oldukça ayrıntılı bir inceleme yapmak gerekir.Tüp bebek başarısızlığa yol açabilecek olası problemler tedavi edildikten sonra tedaviye başlamak, alınabilecek en mantıklı önlemdir.

Tüp bebeğin tutmadığı durumlar için etkenler:

  • Yumurta gelişimini sağlayacak olan ilaçların düzenli olarak kullanılmaması
  • Gebeliğin gerçeklemesini sağlayacak embriyonun genetik yapısı bozulmuş olması
  • Embriyonun dışını saran zarın kalın olması
  • Embriyonun gelişimini gerçekleştiren kültür ortamının yeterli olmaması
  • Bu gibi durumların olması, tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarına yol açabilir.

Bir önceki yazımız olan 2015 senesinde tüp bebek fiyatları nasıl değişir ? başlıklı makalemizde sgk, Tüp Bebek ve tüp bebek ilaç fiyatları hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by