Tüp bebek öncesi

bebek-infertil-2Bebek sahibi olmak isteyen eşlerin büyük bir kısmı en kısa sürede tedavi olup bebeklerine kavuşmak için tedavi yöntemlerini denerler.

Bazen Eşler neden çocuk sahibi olamadıklarını bilmeden hemen tüp bebek  tedavisi olmaya çalışırlar.

Öyleyse tüp bebek tedavisinden önce yapılması gerekenler

Toplumdaki genel kanı; tüp bebek tedavisinin hep başarılı olduğu olarak bilinmektedir.

Bir çok kez tüp bebek  denemesi sonrası deneyip kendiliğinden gebe kalan birçok çift vardır. En son teknolojik gelişmeleri kullanılsa bile tüp bebek tedavisi  kesin bir yöntem değildir.

Yapılan araştırmalar sonucu  tüp bebek de başarı oranı %40 ancak ulaşmaktadır.

O zaman tüp bebek tedavisinden öncesi yapılacaklar…

  • İlk olarak tüp bebek tedavisine başlamadan  önce daha basit yöntemler ile gebe kalınıp kalınmayacağı araştırılmalıdır.
  • Eğer  erkeğe bağlı problem yoksa yumurtlama fonksiyonları normal olan genç çiftlerde denemeye gerek yoktur.
  • Yumurtlamayı artırıcı yöntemler veya aşılama tedavisi ile çözülebilir.

Öncelikle , yumurtlamayı artırıcı tedavi ile kadınlarda normalde bir tane yumurta sayısını daha arttırılmaktadır. Bunun için hap benzer bazen de iğne benzeri ilaçlar kullanılır ve daha fazla sayıda yumurta büyümesi sağlanır.

Böylece  eşinizle beraber olarak doğal yollardan gebe kalma şansı artar.

Aşılama tedavisi ile  erkekten alınan spermler laboratuar koşullarında daha yoğun ve daha hareketli hale getirilerek kadının  enjekte edilir. Burada hem zamanlama hem de rahmin içersine daha fazla sayıda sperm bırakıldığı için gebelik şansı artmaktadır. Aynı zamanda yumurtlamayı artırıcı tedavi de uygulandığı için başarı şansı daha fazlada artmaktadır.

Bu yöntemler tüp bebek tedavilerine göre daha  basit tedaviler olduğu için öncelik tanımak gerekir. Bu tedavilerde ilk olarak   başarının en önemli kuralı sabırdır. Bilinmesi gereken ise; bazı hastalarda tüp bebek tedavisine gerek kalmadan çok fazla çiftin bu yöntemlerle çocuk sahibi olduğudur.

 

Bir önceki yazımız olan Tüp bebek tedavisinden önce başlıklı makalemizde aşılama başarı şansı, Tüp Bebek ve tüp bebek tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by