Tüp bebek öncesi aşılama

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki herhangi problemi olmayan yani açıklanamayan infertilite tanısı alan çiftler için ilk olarak,

birkaç kez aşılama tedavisi ve eğer sonuç alınamazsa tüp bebek tedavisi ne geçmektedirler.  Türkiye de bu tanıyı alan hastalara Tüp bebek Tedavisi Raporu verilmesi için yönetmelik iki kez aşılama tedavisiyapılmas şart koşmaktadır. Ancak günümüzde bu yaklaşım tüm dünyada sorgulanmaya başlanmıştır.

Çocuk arzusu olan ve görünür bir problemi olmayan eşlerde direk tüp bebek tedavisi de düşünülebileceği gösterilmiştir.

Bu çalışmalara bir örnek de aşağıdaki çalışmadır.

Dünyanın en saygın kısırlık dergilerinden birisi olan Fertility & Sterility dergisinin 2010 yılı Ağustos ayında yayınlanan çok merkezli çalışmaya (1) göre doğrudan Tüp Bebek tedavisi 3 kez aşılama ve ardından tüp bebek tedavisine göre daha ekonomik ve üstün bulunmuştur.
Çalışmanın detayları ise …
Amerika ‘da yaşları 21 ile 39 arasında  yapılan testlerle açıklanamayan infertilite tanısı 503 kadın rastgele iki gruba ayrılmıştır.

Birinci gruba 3 kez klomifen sitrat (klomen, serophene, gonaphene )hapı kullanılarak aşılama tedavisi,

FSH (enjeksiyon tedavisi) kullanılarak aşılama tedavisi ve yine sonuç alınamazsa ardından tüp bebek tedavileri uygulanmış

Diğer gruba ise doğrudan tüp bebek tedavisi uygulanmış ve gruplar başarı ve maliyet açısından karşılaştırılmıştır.

Araştırmanın sonunda doğrudan tüp bebek tedavisi diğer tedavilere oranla daha başarılı ve daha ekonomik bulunmuştur.

Ağızdan hap + aşılama tedavisinin başarı oranı deneme başına % 7.6,  iğne + aşılama tedavisinin başarı oranı % 9.8, doğrudan tüp bebek tedavisi başarı oranı ise % 30.7 olarak hesaplanmıştır.  Maliyet analizinde ise gebelik isteyen bir çift için doğrudan tüp bebeği seçmek  kazanç anlamına gelmektedir.

Kaynak : Reindollar RH, Regan MM, Neumann PJ, Levine BS, Thornton KL, Alper MM, Goldman MB. A randomized clinical trial to evaluate optimal treatment for unexplained infertility: the fast track and standard treatment (FASTT)trial.  Fertil Steril. 2010 Aug;94(3): 888-99.

Bir önceki yazımız olan Tüp Bebekte Embriyo Seçimi başlıklı makalemizde embriyo seçimi, embriyo transferi ve Tüp Bebek hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Check Also

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında Üreme potansiyelinin korunması, kanser hastalığı için tedavi gören veya görecek …