tüp bebek nedir nasıl olur

Birçok insanın hayalini kurduğu ebeveyn olmanın gerçekleşmesin için büyük umutlar vaat eden tüp bebek yöntemi, her geçen gün daha da fazla çiftin yüzünü güldürmektedir. Tüp bebek nedir ve tüp bebek nasıl yapılır şeklinde sorular genellikle çiftlerin arasında kalan gizli konulardır. Toplum yapısı itibari ile erkeğin bir güç öğesi halini aldığı ülkemizde, erkekler tüp bebek nasıl yapılır ya da tüp bebek nedir şeklinde bir soru sormaktan çekinir.
Tedavi öncelikle anne adayından tüp bebek yumurta toplama süreci ile başlamaktadır. Bu yöntemle tüp bebek yumurta toplama ile laboratuar ortamına alınan anne yumurtası, sperm hücreleri ile suni olarak döllenmektedir. Tüp bebek nedir, tüp bebek nasıl yapılır tarzındaki sorulara cevaben; anneden tüp bebek yumurta toplama yöntemi ile alınan hücrenin, baba spermi ile dış ortamlarda suni olarak döllenmesinin ardından, yumurta hücresinin tekrar anne karına yerleştirilerek gebe kalınmasının sağlanmasıdır denebilir.
Tüp bebek yumurta toplama aşamasına geçmeden önce hekim, anne adayına ilaç tedavisi uygulayabilir. Tüp bebek yumurta toplama tedavisi olarak da adlandırılan bu dönem kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bu tedavideki amaç annenin adet döneminde doğal olarak hazırladığı yumurta hücresinin, gebelik için en uygun hale getirilmesidir. Bu neden tüp bebek yumurta toplama tedavisi anne adayının adet döngüsünün başlangıcından itibaren 14 gün sürmektedir. Ancak bazı kadınlarda hekimde tüp bebek yumurta toplama ilaçlarının bir ay önceden kullanılmasını da isteyebilmektedir.
Birçok insanın sorduğu tüp bebek nedir ve tüp bebek nasıl yapılır sorusu, genel olarak internette cevaplanmaktadır. Çünkü özellikle erkekler bu durumdan çekindikleri için tüp bebek nasıl yapılırtüp bebek nedir şeklindeki sorularını çevresindekilere hatta uzman hekimlere dahi soramamaktadır. İnternet ortamının mahremiyetine güvenen kişiler, arama motorlarına tüp bebek nasıl yapılır ve tüp bebek nedir şeklinde sorgular aratmaktadır.
Böylece çevresindeki insanların çocuk yapamadığı için güçsüz olduğunu düşünmesini önleyeceğini düşünen erkekler, çoğu zaman tedavi sürecinin gecikmesine neden olmaktadır. Tüp bebek tedavisinde anne yaşı ve yumurta kalitesi başarıyı doğrudan belirleyen faktör olduğundan, erken davranmakta fayda vardır.

Bir önceki yazımız olan kimyasal tüp bebek başlıklı makalemizde kimyasal tüp bebek, kısırlık belirtileri ve kısırlık tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Bir yorum

  1. tüp bebek nedir hakkında bilgi edindim. teşekkürler

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by