Tüp bebek merkezlerini seçerken…

Kısırlık tedavisiyle çiftlerin çoğu zaman zaman zor dönemler geçirebiliyor. Uzun süre bekleyip başarısızlıkla sonuçlanan denemeler moralleri bozabiliyor. Yıllarca sürebilen bu uğraş çiftlerin ruhsal durumlarını ve ilişkilerini bozabiliyor. Olabildiğince az pürüzle karşılaşmak için en iyi ve doğru tüp bebek merkezini seçmek bu nedenle kritik önem taşıyor.

Günümüzde neredeyse her semtte bir tüp bebek merkezi görmek mümkün.  Türkiye’de yaklaşık her 100 evli çiftten 1 çift bu sorunla mücadele ediyor.  Sayı arttıkça  tüp bebek merkezleri de çoğalıyor.

Tüp bebek oldukça maliyetli bir uygulama. Ancak çiftler bebek özlemleri nedeniyle bu tedaviyi uyguluyorlar. Aşağıda bazı sorulara yanıt aramanız doğru seçim yapmanıza ışık tutacaktır;

  1. Tüp bebek Merkezi ne kadar zamandır faaliyette? Ne kadar yoğun? Merkezde çalışan ekip (klinisyen ve embriyolog) ne kadar zamandır tüp bebek ile uğraşmaktadır?
  2. Gebelik oranı nedir? Özellikle başlanan uygulama başına eve canlı bebekle gitme oranı nedir?
  3. Saygın embriyo dondurma programı var mıdır? Çözme sonrası embriyoların hayatta kalma oranı nedir? Embriyo çözme transferi başına gebelik ve eve canlı bebekle gitme oranı nedir?
  4. Merkeze başvuran ümitsiz hastalara dürüstçe bilgilendirme yapılmakta mıdır?

Bir önceki yazımız olan Tüp Bebekte Embriyo neden dondurulur? başlıklı makalemizde dondurulmuş embriyo, Embriyo dondurma ve embriyo transferi hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Check Also

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında Üreme potansiyelinin korunması, kanser hastalığı için tedavi gören veya görecek …