tüp bebek belirtileri

İnsanoğlu yaradılışı gereği üreyerek toplumsal yapıyı oluşturmak için programlanmıştır. İnsanın sosyal bir canlı olduğu ve kendi türü ile iletişim haline geçmeyi istemesinden kaynaklanan bu içgüdüler, insan türünün devamı için kuşkusuz şarttır. Ancak birbirini çok sevdiği ve hayattan istedikleri tek şey bir çocuk sahibi olmak olan çiftlerin karşına çıkan sorunlar, ebeveyn olma hayallerini yıkabilmektedir. Bu tür durumlarda sorun anne ya da babadan kaynaklı olsun, tüp bebek tedavisi ile çiftlerin anne ve baba olması sağlanabilmektedir.
Tüp bebek tedavisi üzerine uzun süren araştırmalar sonucu, bilim adamları nihayet başarılı sonuçlar elde etmiştir. Tüp bebek tedavisi kısaca; anneden alınan yumurta hücresi ile babadan alınan sperm hücrelerinin laboratuar ortamında suni olarak döllenmesi ve ardından tekrar anne rahmine yerleştirilerek gebeliğin doğal oluşmuş gibi devam etmesini sağlamaktır.
Bu yöntem ile anne adayının hamile kalma ihtimali yaşına ve yumurtalarının kalitesine bağlıdır. 30 yaş altı anne adaylarda tüp bebek tedavisi sonucu hamile kalma oranı günümüzde %70′e kadar gelmiştir. 30 yaş üstü anne adaylarında tüp bebek yöntemleri ile hamile kalma oranı ise hala %20′ler civarındadır.
Buradan yola çıkarak anne yaşının tüp bebek tedavisinin başarısını direk etkilediğini söylemek mümkündür. Bu nedenle toplumumuzda birçok insanın çevresinden çekindiği için doktora gidememesi yüzünden tüp bebek tedavisine geç kalması, çocuk sahibi olma ihtimalinin azalmasına neden olmaktadır. Bir başka değişle tüp bebek tedavisi için beklenilen her gün, bebek sahibi olma şansının biraz daha azalması anlamına gelmektedir.
Tüp bebek tedavisi ile hamilelik süreci başlayan annelerde görülen belirtiler, normal hamilelikte görülenler ile aynıdır. Sonuç olarak tüp bebek tedavisi sadece yumurtanın döllenme işlemini yaptığından, 15 günden sonraki süreç doğal hamilelik ile tamamen aynıdır. Tüp bebek belirtileri aynı normal gebelikte olduğu gibi bulantı, kasık ağrısı ya da baş dönmesi şeklinde gerçekleşebilmektedir.
Ancak tüp bebek ile hamilelik sürecine giren annelerin özellikle gebeliğin ilk 3-4 haftası sağlıklarına ve hareketlerine daha fazla özen göstermesi gerekmektedir. Düzenli olarak gidilmesi gereken doktor kontrollerinin aksatılmaması da oldukça önemlidir.

Bir önceki yazımız olan tüp bebek nedir nasıl olur başlıklı makalemizde Tüp bebek nasıl Olur, tüp bebek nasıl yapılır ve tüp bebek nedir hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by