Tüp bebek başarıyı etkileyen etkenler nelerdir?

tüp bebek

Tüp bebek başarıyı etkileyen yöntemler arsaında aşağıdaki belirtilen  konular yer almaktadır;

Yumurtalık rezervi :Yumurtalık rezervi bayanlarda yaşla birlikte azalmaktadır. Ancak bazı kadınların biyolojik yaşları ile yumurtalık rezervleri ne yazık ki paralel gitmeyebiliyor. Bayanların yumurtalık rezervi diğerlerine göre daha önceden kötüleşebiliyor. Bu durumlarda ise en önemlisi ultrasonla adetin ilk günlerinde aday yumurtaların belirlenmesi işlemidir.

Aşırı şimanlık:Bayanlarda kilo fazlası varsa çocuk sahibi olma şansı, obez olmayanlara göre yüzde 15-20 oranında daha düşük. Bu nedenle bebek sahibi olmak isteyen ve obezite sorunu bulunan kadınların, ideal kiloya çekilmesinde yarar var. Öğün sayısını artırarak yemek miktarının azaltılması ile birlikte hareketi artırmak, yaşam stilini değiştirmek gerekiyor.

Rahimde Polip. Rahim içinde polip varsa sorun oluyor. Adetle dökülen dokunun orada çoğalarak bir bölgede kalmasıyla sıkıntı yaşanıyor. Polipler hem embriyonun yerleşmesini önlüyor, hem de oradaki kanlanmayı, gebelikle ilgili ortamı bozuyor. Polip çıkarılınca kendiliğinden gebelik oluşabiliyor.

Bayanın yaşı:Tüp bebek başarısı 35 yaşından sonra azalmaktadır , 40’lı yaşlarda ise daha da azalıyor.

Stres:Stres tüp bebek tedvisnde her basamaktaki etkileri ile başarıyı olumsuz etkiler. Stresin beyinden salgılanan hormonların salgılanmasını bozabildiği veya bağışıklık sistemine ilişkin sorunlara yol açabildiği düşünülmektedir.  Çiftler yalnız olmadıklarını, çaresiz olmadıklarını hissetmelidirler. Çiftin tüm sorunlarla baş etmesine yardımcı olunması gerekir.

Sigara kullanmak: erkek hem de kadın üreme hücrelerine zararlıdır. Şansı oldukça azaltan etkenler arasında. Çocuk sahibi olmayı isteyen çiftler sigarayı bırakmalı.

Rahimdeki Sorunlar: Myom varsa, myomun yeri, büyüklüğü şansın azalmasında etken. Son yıllarda myomların çıkarılması için histeroskopi uygulanıyor.

Kanalların Tıkanıklığı:Kanalda sıvı var ise ultrasonda görülebiliyor, yumurtalığın yanında uzun içi su dolu yapılar oluşuyor. Döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmesine imkân vermeyip gebelik şansını azaltıyor. Bu durumda laparoskopi yöntemi tıkanıklığın giderilmesi ya da rahme yakın ucunun bağlanması yöntemleri izleniyor.

Çikolata Kisti: Çikolata kisti toksik maddeler salgılıyor, olumsuz etki yapıyor. Yumurtalıkların kapasitesi bozulabiliyor.

 

 

Bir önceki yazımız olan blastokist transferi nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Subscribe!