Tüp Bebek başarısız olma durumunda ne olacak ?

 tup-bebek-başarısızTüp bebek tedavisindeki başarısızlıkları 2 kısım altında bakmak gerekir.

  • Birincisi iyi kaliteli embriyo yani döllenmiş yumurta transfer edilmesine rağmen gebe kalamayanlar
  • İkincisi ise her seferinde embriyo kalitesi kötü olan kadınlar.

    Embriyo kalitesi kötü olan grupta gerçekten de sonucu değiştirecek bir yöntem pek yok. Bu çiftlerde herhangi bir kromozom anormalliği yönünden bir genetik inceleme yapmak gerekir. Bazen kadında veya erkekte dengeli olarak taşınan kromozom bozukluklarına (translokasyon) rastlanabilir. Bu gibi durumlarda oluşacak olan döllenmiş yumurtaların %80’inden fazlası anormal veya taşıyıcı olacaktır.

Eğer yumurtalık kapasitesi iyi ise yani fazla sayıda embriyo oluyorsa Genetik Tanı (PGD) yapılarak sağlıklı embriyoyu bulup rahim içine yerleştirmek yararlı olabilir. Genetik herhangi bir problemi olmayan ancak tekrarlayan kötü embriyo kalitesi olan olgularda ise çeşitli yöntemler denenmiş ancak bunların etkinliği ve/veya güvenilirliği kanıtlanamamıştır. Bunların arasında Sitoplazma transferi, Ko-Kültür’ler, embriyo yapıştırıcı (embryo glue) ve destekli yuvalama sayılabilir.

Tekrarlayan kötü embriyo kalitesinin genelde nedeni yumurtalara bağlıdır. çok nadiren sperm kalitesizliğine bağlı olabilir. özellikle azospermik erkeklerden testlerde alınan olgunlaşmamış (spermatid) spermler ile dölleme yapıldığında embriyo kalitesi kötüdür ve bu embriyoların transferi ile gebelik elde edilme şansı yoktur. Eğer genetik inceleme de normal çıkacak olursa bu çiftlerde genellikle yumurtalık seviyesinde bir genetik problem olabilir ki bunun tamiri mümkün değildir.

Bir önceki yazımız olan MİKRO TESE NEDİR ? başlıklı makalemizde Azospermi, İnfertil ve mikro tese hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Bir yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by