Tüp bebek başarısında kilo nasıl etkiler ?

kilo-tupbebekTüp bebek tedavisi ile bebek olmak isteyen eşlerin kiloları, tedavinin başarısını etkileyen faktörlerden biridir.

Uzmanlar, özellikle ailesinde kalp hastalığı, diyabet, romatizmal hastalıklar ve bağışıklık problemleri bulunan kişilerde, kan şekerini hızlı yükseltmeyecek doğru beslenme alışkanlıklarının başarı oranını arttırdığını söylüyor. Kilo fazlası olan çiftlerin tedaviye başlamadan önce kişiye özel beslenme listeleriyle kilo vermelerinin tedavi için gerekli olmaktadır.

Sperm Kaliitesini Etlikliyor

Fazla kilonun erkeklerde sperm sayısı ve hareketliliğini olumsuz etkilemekte ve kilo vermek hem spermin dölleme yeteneğinin artması hem de sperm sayısı açısından önemlidir. Kadınlarda adet düzensizliği, tüylenme, saç dökülmesi, sivilce gibi problemler fazla kiloya bağlı olarak ortaya çıkabiliyor.

Gebe kalmadan önce sağlıklı kiloya erişen kadının yumurtlama şansının daha yüksek olduğu özellikle polikistik over sendromu gibi sorunları olan kadınlar gebelik öncesi kilo vererek hem gebe kalma şansını arttırır hem de gebelik sırasında oluşabilecek riskleri ortadan kaldırmış olur. Kilo kaybının ayrıca hamilelik esnasında oluşan tansiyon yüksekliği, şeker yüksekliği, erken doğum ve düşük gibi risklerin azalması yönünde olumlu etkisi olduğunu da gözlemliyoruz.

Bir önceki yazımız olan Mini Tüp bebek (mini ivf) başlıklı makalemizde ICSI, mikroenjeksiyon ve mini ivf hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Check Also

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında Üreme potansiyelinin korunması, kanser hastalığı için tedavi gören veya görecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by