Tüp Bebek Başarı Oranı nı Etkileyen Faktörler

Tüp Bebek Başarı Oranı  nı Etkileyen Faktörler

Daha önce tüp bebek denemesi başarısızlıkolan tüp bebek uygulamalarında çift tekrar tedaviye alınırken detaylı incelenir ve hangi nedenlerle tedavi sonucunda  gebe kalamadığı araştırılır.  Eğer iki kez veya daha fazla uygulamada iyi embriyolar verilmesine rağmen gebelik elde edilemiyorsa çifti detaylı incelemeler yapmak üzere değerlendirilir.

Kadınlarda rahim içi yapışıklıklar, rahim içinde miyom veya polip gibi embriyonun tutunmasını engelleyebilen anormallikler var mı, bunları ortaya koymaya çalışılır. Bu amaçla ultrasonografi eşliğinde rahim içine sıvı vererek rahim boşluğunun normal olup olmadığını kontrol edilir. Ayrıca rahim filmi (HSG) de bu tür bozuklukları görmek için sıklıkla başvurulan bir yöntemdir.

Embriyoların tutunmasını engelleyen bir diğer neden de kadının tüplerinde tıkanmaya bağlı olarak sıvı birikmesidir.

Ayrıca şiddetli erkek kısırlığı problemi olan çiftlerde de tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı sıklıkla karşımıza çıkan problemlerden birisidir.

Hormonal Bozukluklar da Embriyo Gelişimini ve Rahimde Tutunmayı Engeller

Tekrarlayan başarısız tüp bebek olgularında kullandığımız bir başka yöntem ise embriyoları beşinci, altıncı güne kadar büyütüp, böylece tutunma şansı daha yüksek olanları belirleyerek bunları transfer etmektir. Blastosist dediğimiz bu evreye ulaşabilen embriyoların tutunma kabiliyeti daha yüksektir, ayrıca daha az embriyo verilerek çoğul gebeliklerin önüne geçebilmektedir.tüp bebek başarı oranı da  artmaktadır.

Son yıllarda tüp bebek yönteminde çok ciddi boyutlarda tıbbi ilerlemeler sayesinde gelişen son teknoloji imkânları ile tüp bebek yöntemlerinde başarı oranı oldukça artmıştır. Tüp bebek yöntemine ilave tedavilerde eklenerek tüp bebek yöntemini daha etkin hale getirmekte ve böylece hem anne adayından kaynaklanan sorunlarda hem baba adayından kaynaklanan sorunların giderilmesi tüp bebek artı mikroenkejsiyon yöntemi ile tedavisi mümkün olabilmektedir.

Yüksek moral, yüksek başarı!

Tüp bebek yöntemi transfer aşaması olsun daha öncesi olsun anne adayının, bu dönemde morali iyi olmalı ve bu tedaviye karşı, gelecek her türlü sonuçlara karşı motivasyonu iyi olmalıdır. Kafasına sonuçları takmamalı ve git geller yaşamamalıdır. Aşırı bir şekilde umutlanması da doğru değildir. Her hangi bir negatif sonuçta anne adayı çok üzülecek ve hatta bu durum ciddi hayal kırıklığına neden olacaktır. Böyle durumlarda anne adayına dikkat edilmeli ve onu teselli edecek sebepler bulup anne adayını tüp bebek yönteminin tekrar denemeleri için ikna etmelisiniz. Tekrar uygulanan denemelerde anne adayının tüp bebeğinin tutma şansı daha büyüktür. Tekrar tüp bebek yöntemini deneme durumu gerçekten daha da mantıklıdır. Çünkü rahim hazırdır, anne adayı hazırdır. Tüp bebek uygulaması için gerekli tüm materyaller hazırdır. Bu uygulama da anne adayının hem çok yıpranmasını önler, hem de oldukça kısa bir sürede yenidentüp bebek yöntemi denenir ve yüksek ihtimaller ile tüp bebek başarısı artmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Tüp Bebek aşamaları ne kadar sürer başlıklı makalemizde mikroenjeksiyon, Tüp Bebek ve tüp bebek aşamaları hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın
1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by