Tüp Bebek aşamaları ne kadar sürer

Tüp Bebek aşamalarını aşağıda belirttiğimiz aşamalar öncesi Tüp bebek en kısa tanımı ile kadının yumurtalıklarından özel yöntemlerle alınan yumurtaların erkeğin spermi ile vücut dışında laboratuvarda birleşmesinin yani döllenmesinin sağlanması ve döllenme sonucu oluşan embriyonun anne rahmine konulmasıdır. Anne rahmine yerleştirilen embriyo gelişerek bebeği oluşturacaktır.

Tüp bebek tedavisi için Tanı ve Teşhis
Uzman doktorlar tarafından duruma bakılır ve teşhis konulur. Bu ilk aşamada tedavi yöntemi ve kullanılacak olan tüp bebek  ilaçları belirlenir.

Hormonların Baskılanması ne kadar sürer
Normalde her ay bir yumurta yumurtlamak için olgunlaşmaktadır. Tüp bebek tedavisinde gebe kalma şansını arttırmak için olgun yumurtaların sayısı en az 3’e çıkartılmaya çalışılmaktadır. Bunun için uygun görülen periyotta ve uygun görülen ilaçlarla hormonlar baskılanır ve yumurta sayısı ya da kalitesi hedeflenir.

Yumurtalıkların Uyarılması
Hormon enjeksiyonları ile yumurtalar uyarılır. Kullanılan ilaçlar kişiye, yaşa ve kiloya göre değişebilir. Yumurtaların gelişimi ultrasonografi ile takip edilir.

Yumurta Gelişimi
Ultrasonografi ve (E2-LH) kan testleri ile yumurta hücresinin gelişimi izlenir. Yumurtlamayı arttırmak için hCG enjeksiyonu yapılır. hCG, doğal bir hormondur ve kadınların yumurtlamasını sağlar.

Yumurta Toplama
Vajinal Ultrasononografi ve iğne aspirasyonu teknikleriyle olgunlaşmış tumurtalar toplanır. İşlem sırasında lokal anestezi ya da sakinleştirici ilaçlar verilerek yapılır.yumurtaların toplanması 20-30 dakika sürebilir.

Yumurta Döllenmesi
Toplanan yumurta hücreleri laboratuarda uygun bir ortamda bekletilir.

Erkekten alınan spermler Mikroenjeksiyon yöntemi ile yumurta hücresinin içine enjekte edilir. Bu işlem yumurtalar toplandıktan 4-6 saat sonra yapılır.

Embriyonun Rahme Yerleştirilmesi
Eembriyo rahmin içine yerleştirilir.Yaklaşık 48-72 saat süren bir bekleyişten sonra embriyonun sağlıklı gelişip gelişmediği belli olur.

Gebelik Testi
TüpbebektedavisindeEmbriyonun yerleştirilmesinden 12 gün sonra gebelik testi yapılabilir. Kan testi sonucu durum pozitif ise gebelik vardır, negatifse gebelik gerçekleşmemiştir.

Tüp bebek aşamaları için  Video izleyin.

Bir önceki yazımız olan Tüp Bebek denemesi sonrası düşük sebepleri ve PGT başlıklı makalemizde başarısız Tüp bebek denemeleri, pgt ve preimplantasyon genetik tanı hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın
1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by