Tüm embriyoların dondurulması ve daha sonra transfer edilmesi

Zaman zaman yumurtalıkların aşırı cevap verdiği durumlarda ya da tedavi esnasında endometrium ince tespit edildiğinde tüm embryoları dondurup transferi erteleriz. Bu gibi durumlarda embryo transferini 1-2 ay sonra yaparız. Dondurulmuş embryoları çözüp transfer ederiz. Bu şekilde gebelik eldesi artmaktadır, %60-80’lere ulaşır. Fakat hiçbir sorun yok iken tüm embryoların dondurulması ve transferin ertelenmesi başarıyı ciddi oranda arttırmamaktadır.

Taze embriyo transferinde genellikle 2-3. gün embriyo transferi yapılır. Uygun olan hastalarda (çok sayıda kaliteli
embriyo varsa) 5. gün (blast) transferi de yapılabilir. Transfer işlemi ağrısız olup özel bir durum yoksa idrara
sıkışık ve anestezisiz olarak uygulanır. Muayeneden farksızdır. Özel bir katatere yüklenen embriyolar, ultrason eşliğinde rahime nakledilir. Yumurta toplama işlemi günü başlanan progesteron ve türevi ilaçlar gebelik testine kadar kullanılmalıdır.
Ünitemizde seçilmiş olgularda, ileri yaş grubunda 3. ve 5. gün transferi bir arada da (ardışık transfer de) yapılabilmektedir.

EMBRİYO DONDURMA

İşlem sonrası kaliteli embriyolarınız var ise günlerine göre 3 veya 5. gün dondurularak saklanır. Bu yöntem ileriki denemeler için maliyeti azaltmakta ve sonuçta gebelik şansınızı arttırmaktadır. Ayrıca embriyo dondurma,beklenmedik endometrium problemleri, enfeksiyon, alerji, endometrium içi sıvı, PGD için embriyo biriktirme amacıyla da kullanılır. Embriyolarınız yasalarda belirtildiği üzere 5 yıl süreyle saklanabilmektedir. Son zamanlarda dondurulmuş ve çözülmüş embriyo transfer başarısı taze sikluslara göre daha fazla olduğu için ve ayrıca dış gebelik riski ise daha az olduğu için zaman problemi olmayan
olgularda embriyo dondurma tercih sebebi haline gelmiştir.

Bir önceki yazımız olan Tüp bebek tedavisinde yumurta neden erken çatlar? başlıklı makalemizde yumurta neden erken çatlar ve Yumurtalık çatlaması hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by