Tekrarlayan tüp bebek tedavisi

Tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarının çözümüne ilişkin , tüp bebek tedavisi sürecinde 40 yaş altında en az 2 kez ve en az 4 kaliteli embriyo transferine rağmen gebelik oluşmaması durumunun tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı olarak adlandırılır.

Bunun, tüp bebek tedavisinde hem eşler hem de tedaviyi yürüten uzman tüp bebek doktorlar için ümit kırıcı bir durum olmaktadır.

Tekrarlayan implantasyon başarısızlığı çok araştırılmıştır ve hem embriyoya hem de rahime bağlı sebepler sıralanmıştır. Unutulmamalıdır ki transfer edilen embriyoların kalitesi, mikroskobik incelemede fiziki yapı bütünlüğünü ifade etmektedir. Yani rutin tüp bebek tedavisinde embriyoların genetik yapısına bakılmamakta, hücre bütünlükleri fiziki olarak değerlendirilmektedir.

Genetik yapısı bozuk ama fiziki yapısı düzenli embriyolar transfer edildiğinde, kromozom bozukluğunun çeşidine bağlı olarak, ya hiç tutunamamak ta veya tutunup gebelik oluştuktan bir süre sonra düşükle sonuçlanmaktadır. Düşükle sonuçlanmayan küçük bir grup, anomalili fetus olarak (örneğin down sendromu) doğmaktadır. Bu nedenlerle tekrarlayan implantasyon başarısızlığında embriyolar transfer edilmeden önce genetik yapılarına bakılması (pre implantasyon genetik tanı-PGD) ve normal yapıda olanların transfer edilmesi tedavi seçenekleri arasındadır.

Bir önceki yazımız olan 2014 yılında Tüp bebek tedavisinde hangi noktadayız ? başlıklı makalemizde 2014 yılında tüp bebek, Tüp Bebek ve tüp bebek denemesi hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by