Tekrarlayan Tüp Bebek Başarısızlıklarında Neler Yapılabilir?

Tüp bebek başarısızlıklarına sebep olan birçok faktör bulunmaktadır. Bu sebeple tedaviye başlayan anne ve baba adayları bir bütün olarak ele alınmalıdır. Başarısızlığa sebep olabilecek etkenler ayrıntılı bir biçimde incelenmeli, yeni bir tedaviye başlanmadan önce bu etkenler ayrıntılı ve titiz bir şekilde değerlendirilmelidir. “Başarısız tüp bebek sonrası yeniden denemeler ” başlıklı yazımda bu konuya geniş yer verdim.
İlk olarak anne ve baba adayının hamileliğin gerçekleşmesi engelleyebilecek genetik ya da sistemik hastalıklarının olup olmadığına bakılmalıdır. Bunun için öncelikle kromozom değerlendirmeleri, genetik pıhtılaşma etkenleri ve immunolojik araştırmaları gereklidir. Şayet anne ve baba adaylarından herhangi birinde kromozomal sorun mevcut ise tüp bebek uygulaması ardından elde edilen embriyolara, transfer için seçilmeden önce, preimplantasyon genetik tarama testleri uygulanmalıdır. Burada tercih edilen normal yapıya sahip embriyolar transfer edilmelidir. Embriyo kalitesinin yükseltilmesinde, uygun stimulasyon protokollerinin tercihi kaliteli yumurta elde etmek için en önemli etkenlerden biridir. Kaliteli sperm tercihinde yüksek mikroskopik büyütme tekniği olan IMSI yönteminin tercih edilmesi elde edilen embriyo kalitesi için avataj sağlayacak, gebeliğin oluşumu için fayda sağlayacaktır.

Rahim içi bozuklukların önceden teşhis edilmesi gerekir. Histeroskopi ya da laparoskopi gibi yöntemlerle bu gibi sorunların giderilmesi gerekmektedir. Yeni bir tüp bebek tedavisine başlanmadan yapılacaklar listesinde bunlar bulunmaktadır. Embriyonun gelişimi için uygun ortam sağlamak asıl koşuldur. Bu koşul sağlanamıyor ise tedavinin ne kadar iyi yapıldığı önemli olmadan gebeliğin gerçekleşmesi olmayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Tüp bebek ve Stres başlıklı makalemizde ivf, Tüp Bebek ve tüp bebek ve stres hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Check Also

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında Üreme potansiyelinin korunması, kanser hastalığı için tedavi gören veya görecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir