Tekrarlayan düşük nedenleri nelerdir?

 

tekrarlayan düşükBir kadının en az 2 defa arka arkaya düşük yapmasına verilen isimdir.

Tekrarlayan düşük nedenleri nelerdir:

Babaya ait genetik anomaliler ,Anneye ait kromozomal anomaliler,Anatomik, yapısal bozukluklar,Rahimin doğuştan anomalileri,Rahim ağzı yetmezliği
Rahim içi yapışıklıklar,Myomlar,Endometriozis,Hormonal bozukluklar,Progesteron hormonu yetmezliği,Guatr,Diabet,Diğer bazı hormonal dengesizlikler (polikistik over hastalığı, prolaktin yüksekliği vb.),Mikrobik Enfeksiyonlar ,Bağışıklık sistemi ile ilgili bozukluklar,Çevresel faktörler (yaşam ortamında maruz kalınan toksik maddeler),Gebeliğe zarar verebilecek bazı ilaçların kullanımı,Kronik hastalıklar,Ağır egzersiz

Düşük materyalinin genetik incelemesinin yapılması da bu konuda oldukça faydalı olacaktır. Hekiminiz olası nedenlere yönelik incelemelerin sonunda saptanan sonuca göre özgün tedaviye başlayacaktır. Anatomik bozukluklarda ise cerrahi tedavi yapılır.
Ancak bilinmelidir ki tüm incelemelere rağmen tekrarlayan düşüklerin yaklaşık olarak yarısında herhangi bir neden saptanamaz.
Bağışıklık sistemi bozukluklarında ise Aspirin, heparin ve steroid kullanılarak başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir. Tekrarlayan gebelik kayıpları olan bir kadın tekrar gebe kaldığında artık bu gebeliği daha yakından takip edilmelidir.
Tekrarlayan düşükleri olan ve tüm tedavilerden bir fayda sağlayamayan çiftlerde ise bir diğer seçenek Tüp Bebek Tedavisi ile laboratuar ortamında çok sayıda oluşturulan embriyolardan hücre örnekleri alarak bunların incelenip normal olanların ana rahmine transfer edilmesidir.
Transfer öncesi genetik tanı (preimplantasyon Genetik TanıPGT ya da ingilizce adıyla PGD) denen bu yöntemle düşük yapma olasılığı çok azaltılabilmektedir. Çünkü daha önce bahsedildiği gibi düşüklerin en sık sebebi aslında bebekte oluşan anormalliklerdir.

Düşüğün tekrarlama riski nedir? 

Bir kez düşük yapan kadının sonraki gebeliğinde tekrar düşük yapma riski yaklaşık olarak %20’dir. tekrarlayan düşükleri olan bir kadının yeni bir gebelikte tekrar düşük yapma riski ise yaklaşık %50’dir. Her ne kadar düşük sayısı arttıkça yeni oluşan bir gebeliğin de düşükle sonuçlanma riski yükselse de, çalışmalar göstermektedir ki;bu bayanlarda bile sağlıklı bir bebek doğurma olasılığı hiç de az değildir.

Bir önceki yazımız olan istatistiklerle Tüp Bebek Tedavisi başlıklı makalemizde doktora, Endometriozis ve Kanser tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Check Also

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında Üreme potansiyelinin korunması, kanser hastalığı için tedavi gören veya görecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir