Sperm testi nedir ? Spermiyogram

semen-analizi-testiKısırlık veya Tüp bebek tedavisi için baş vuran bir çiftte nedenler araştırılırken ilk önce incelenmesi gereken erkektir.

ilk tetkik ise sperm testidir.Tetkik basit olmasına karşın aslında son derece karmaşıktır ve sadece bu konuda deneyimli merkezlerde yapılmalıdır.

Sperm testi kısırlık araştırmalarında çok önemli bir aşamadır.

Yeterli bir sperm testi için önemli noktalar :

 • Verilen örnek taze olmalıdır.
 • Örnek vermeden önceki 2-5 günlük sürede erkek perhizde olmalıdır.
 • Örnek verirken  herhangi bir kayganlaştırıcı  malzeme kullanılmamalıdır.
 • Bu iş için dizayn edilmiş özel odalarda verilmelidir.

Spermiyogram testi – Örneğinin değerlendirilmesi

Ejekulat alındıktan sonra 30 dakika kadar sıvılaşması için beklenir ve daha sonra incelemeye geçilir.

Bu incelemede araştırılan faktörler şunlardır:

 • Miktar: semen miktarı az ya da fazla olabilir, fakat normal kabul edilen miktar 2-6 mL arasıdır. Bu hacmin çok az bir kısmı spermler tarafından oluşturulurken büyük kısmı spermleri taşımaya yarayan prostat bezi salgısıdır.
 • Akışkanlık: Semen ejekülasyon esnasında jel kıvamındadır. Yaklaşık 30 dakika içinde sıvılaşıp ve akışkanlık kazanır. Eğer sıvılaşma olmaz ise spermlerin serbestçe hareket etme şansı azalır ve dolayısı ile gebelik olasılığı da düşer.
 • pH: Normalde semen bazik bir sıvıdır. pH dengesindeki bozukluklar spermlerin yaşama şansını azaltır.
 • Fruktoz: Bu şeker, sperm hareketi için enerji sağlar. Yokluğu erkek üreme sisteminde bir tıkanıklık olduğunu düşündürür.
 • Sayı: Ejekülat ta bulunan sperm sayısı çok önemlidir. Mililitrede 15 milyondan daha az sperm olmasına düşük sperm sayısı, 10 milyondan az olmasına da çok düşük sperm sayısı adı verilir. Bu durum genel olarak oligospermi olarak adlandırılır. Bazı durumlarda ise ejekülatta hiç sperm olmaz. Buna azospermi denir. Semen tamamen normal görünmesine rağmen içinde sperm yoktur. Bu durumda testis biyopsisi ile sperm aranır (TESE)
 • Hareket: Sayıdan daha önemli olan spermin kalitesidir. Spermin yumurtaya ulaşabilmesi için yüzmesi yani hareket etmesi gerekir. Normalde spermlerin %50’sinin ileri doğru hareket etmesi gerekmektedir.
 • Şekil: Sperm kalitesinin en önemli göstergelerinden biride şekilleridir. Şekli normal olmayan spermlerin dölleme yeteneği düşüktür. Normal bir örnekte spermlerin %30’unun normal şekilli olması gerekir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Kısırlık nedir? başlıklı makalemizde erkek kısırlığı, infertilite ve Kadın Kısırlığı hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by