Sperm Elde Edilmesi (TESE / TESA ) ve Saklanması

TESA yöntemi, testislerinde sperm üretilen ancak, sperm taşıyıcı kanallarının tıkalı ya da gelişmemiş olması nedeni ile spermlerin dışarı çıkamadığı hastalara uygulanabilir. Lokal anestezi ile uyuşturulduktan sonra, testislerden ince bir iğne ile sıvı çekilip içerisinde sperm olup olmadığı incelenir. Elde edilen spermler ICSI yönteminde kullanılabilir.

TESE yöntemi, ejekülatında sperm bulunmayan ve testislerinde sperm üretimi ileri derecede bozuk olan hastalara uygulanır. Genel anestezi altında testislerden cerrahi yöntemle değişik bölgelerden küçük parçalar alınır ve bu parçalarda sperm aranır. Sperm bulunursa ICSI yönteminde kullanılabilir.

Bu işlemlerden sonra sperm içeren dokular gerekli görülürse daha sonra kullanılmak üzere dondurularak saklanabilir. Böylelikle, gebelik oluşmaz ise, ya da yeni bir gebelik istendiğinde, bu doku çözülerek TESE işlemine gerek kalmadan kullanılabilir.

 

Bir önceki yazımız olan Tekrarlayan Tüp Bebek Başarısızlıklarında Neler Yapılabilir? başlıklı makalemizde genetik tarama, Histeroskopi ve Laparoskopi hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Check Also

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında Üreme potansiyelinin korunması, kanser hastalığı için tedavi gören veya görecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir