Sigara kullanımı tüp bebek tedavisini olumsuz etkiliyor

Sigaranın tüp bebek tedavisi üzerindeki etkileri

sigara-tup-bebekGünlük hayatta sigara içen erkekler sperm sayısı ve hareketliliğinde azalma, şekil ve fonksiyon anomalilerinde artış vardır. Bunun yanında pasif içicilerde aynı risk içindedirler.

Araştırmalar sonucu; tüp bebek tedavisine başlamadan önce  en az 2 ay önce sigaranın bırakılması gebelik şansını arttırdığı bilinmektedir. Tüp bebek tedavisinden önce sigarayı bırakmak, tedavi sonuçlarında olabilecek olumsuz etkiyi azaltabilir.

sigara hem erkeği hem de kadını etkilemekte, kısırlığa ya da tekrarlayan düşüklere sebep olmaktadır. Sigarayı bırakmak, doğal yolla gebe kalma şansını arttırdığı gibi tüp bebek tedavisinde de başarı oranını yükseltir.

Tüp bebek tedavisinde başarıyı artırmak için pek çok vitamin ve destekleyici ilaç kullanılmaktadır. Bu vitaminlerin yararı tartışmalıdır, fakat sigaranın tedavi sürecini olumsuz etkilediği kesindir. Tüp bebek veya kısırlık tedavisi gören çiftlerde hem kadının, hem de erkeğin sigaradan uzak durması son derece önemlidir. Erkekte sperm kalitesi, kadında ise yumurta kalitesi ve rahim içi sigaradan olumsuz etkilenir. Bu nedenle tüp bebek tedavisinde de hem erkeğin, hem de kadının sigara kullanımı başarı oranlarını düşürür. Çok zahmetli, masraflı bir süreç olan tüp bebek tedavisi öncesi çiftler sigarayı bırakmalı, tedaviye ondan sonra başlanmalıdır.

 

Bir önceki yazımız olan Tüp bebek tedavisinde embriyo dondurma nedir ? başlıklı makalemizde embriyo transferi, Tüp Bebek ve Tüp bebek tedavi hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Bir yorum

  1. Merhaba sayın hocam ben tüp bebek tedavisin de ben tüp bebek tedavisi almak istiyorum fakat benim bildiğim tüp bebek tedavisi zahmetli ve yorucu sık sık kontrollere gidiliyor diye biliyordum ama şu site de bunların tam tersi yazıyor hocam
    bu konu da beni tedaylı bir şekil de aydınlatırsanız sevinirim hocam

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by