Sicaklarda tüp bebek yöntemi

asiri-sicak-tup-bebekAşırı sıcaklar hücreler için zararlı olabilir. Özellikle spermler için bu konu önemli olabilir. Spermler 40 derecede süratle bozulur.

Özellikle spermlerin üretildiği yerin yani testislerin vücut dışında olduğu düşünülürse doğal fizyolojilerine uygunu olarak daha serin ortamda bulunmalarında fayda vardır.

Tüp bebek tedavisinde kullanılan iğneler 15-25 dereceden daha fazla sıcaklıklarda bozulabilir veya etkinliği düşer.Dolayısıyla iğnelerin tedavi öncesinde ve tedavi sürecinde buzdolabında saklanmaları önerilir. Hastalar evlerinde bu iğneleri saklarken de buna mutlaka etmelidir. Ancak ilaçların kesinlikle derin dondurucuya konulmaması da hatırlatılmalıdır Ayrıca tüp bebek laboratuvarlarının ısısının 25-26 derece arasında stabil olması gereklidir.

Aslında tüp bebek laboratuvarında ve sperm verme odalarında klima sayesinde sıcaklık kontrolü sürekli olarak sağlandığından embriyolar için mevsimler önem taşımamaktadır. Bu yüzden sıcaklıklar 40 dereceye kadar yükselse dahi merkezimizde tedavilere ara verilmemektedir. Ayrıca birçok çift tüp bebek yaptırabilmek için yıllık izinlerini kullanmaktadırlar ve bu da genellikle yaz aylarına denk gelmektedir.
Ramazan ayı ise tüp bebek gibi acil olmayan tedavilerin genellikle ertelendiği dönemlerdir. Bu sene ramazan ayı yine sıcak mevsime geldiği için bu dönemde de hasta sayısı muhtemelen azalacaktır. Ramazan ayında hastaların bir kısmı tedaviden çekinebiliyor, çünkü tedavi sırasında kullanılan ilaçlar ve enjeksiyonlar, hastanın orucunu etkileyebilmektedir. Eğer kişi oruç tutmak istiyorsa, ilaçlarını oruç saati dışında da alabilir. Ancak yumurtaların toplanması esnasında kişinin anestezi alacağı için oruç tutamayacağı kendisine söylenmelidir.

Tüp bebek Merkezimizin istatistiklerine göre tüp bebek başarı oranları arasında mevsimsel bir farlılık göze çarpmamaktadır. Dolayısıyla kişiler tüp bebek tedavi için zaman seçimi yaparken kendileri için uygun olan dönemi tercih edebilirler..

Bir önceki yazımız olan Tüp bebek tedavisindeki başarısızlıkları engellemek için ? başlıklı makalemizde blastokist, Embriyo dondurma ve Tüp Bebek hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Check Also

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında Üreme potansiyelinin korunması, kanser hastalığı için tedavi gören veya görecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir