SGK, ikinci evlilikte çocuk sahibi olmanın yolunu tıkıyor

Çocuk sahibi olan ve ilk eşinden ayrılan erkeğin ikinci eşiyle yaptığı evliliğinden çocuğu olmuyor ise Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tüp bebek tedavisini karşılamıyor.Devletin bu uygulamasına tepki gösteren kadınlar “Başbakan Erdoğan 3 çocuk istiyor ama hiç çocuğum yokken sadece eşimin ilk eşinden bir çocuğu var diye bu ödeme yapılmıyor” dedi.

“3 çocuk yapamıyoruz” diyerek tepki gösteren evli bayanlar Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a şikayetlerini dile getirdiler. Gelen şikayetlere göre çocuk sahibi erkeğin ikinci evliliğinde eşinin çocuğu olmuyor ise devlet tüp bebek masraflarını karşılamıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu – Tüpbebek Yönetmeliği’ne göre “Evli olmakla birlikte eşlerden herhangi birinin evlat edinilmiş çocukları hariç soybağı kurulmuş sağ çocuğunun olmaması koşuluyla” tüp bebek tedavi işlemleri kurumca karşılanıyor.
“3 Çocuk Yapamıyoruz”
Eşinin ikinci eşi olan İ.G. normal yollarla çocuk sahibi olmadıklarını ve eşinin ilkevliliğinden çocuk sahibi olduğu için devletin tüp bebek tedavi işlemlerini karşılamadığını ifade etti. “Başbakan 3 çocuk istiyor fakat hiç çocuğum yokken çocuk sahibi olamıyorum” diyen şikayetçi yaşadığı sorunu şöyle dile getirdi:
“36 yaşındayım ve 2 yıllık evliyim. 2 kez aşılama ve 1 kez tüp bebek denedik çocuğumuz olmuyor. Normal yollarla da olmasının imkanı yok. Eşimin ilkeşinde 1 çocuğu olduğu için devlet tüp bebek tedavisini ödemiyor. Ben 18 yıllık memurum ve kendi sosyal güvencem var, ama yine de ödemiyor. Sayın Başbakanım birden fazla çocuk yapılması konusunda sürekli telkinde bulunuyor. Fakat kendi sosyal güvencem olmasına rağmen ve hiç çocuğum yokken sadece eşimin ilk eşinden bir çocuğu var diye bu ödeme yapılmıyor. Lütfen biri bana bu çelişkiyi açıklasın!”
İlk Eşin Çocuğu Varsa Tüp Bebek   Tedavisinin Yolu Tıkanıyor!
Sosyal Güvenlik Kurumu  Tüpbebek Yönetmeliği tüp bebek tedavisi öncesi işlemlerin 23 yaşını doldurmuş, 39 yaşından gün almamış kadınlara uygulanması durumunda bedellerinin kurumca karşılanacağını belirtirken ikinci evlilikte tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmanın yolunu tıkıyor. Yönetmeliğe göre;  tüp bebek tedavisi işlemler evli olmakla birlikte eşlerden herhangi birinin evlat edinilmiş çocukları hariç soybağı kurulmuş sağ çocuğunun olmaması koşuluyla genel sağlık sigortalısı kadın ise kendisinin, erkek ise bakmakla yükümlü olduğu karısının;
a) Yapılan tıbbî tedavileri sonrasında normal tıbbî yöntemlerle çocuk sahibi olamadığının ve ancak yardımcı üreme yöntemi ile çocuk sahibi olabileceğine dair sağlık kurulu raporu düzenlenmiş olması,
b) 23 yaşını doldurmuş, 39 yaşından gün almamış olması,
c) Son üç yıl içinde diğer tedavi yöntemlerinden sonuç alınamamış olduğunun Kurumla sözleşmeli sağlık hizmeti sunucusu sağlık kurulları tarafından belgelenmesi,
ç) Uygulamanın yapıldığı merkezin Kurum ile sözleşmeli olması,
d) En az beş yıldır genel sağlık sigortalısı veya bakmakla yükümlü olunan kişi olup, 900 gün genel sağlık sigortası prim gün sayısının olması,
şartlarının birlikte gerçekleşmesi halinde en fazla iki deneme ile sınırlı olmak üzere yardımcı üreme yöntemi tedavilerine ilişkin giderler kurumca karşılanır.
GAZETEPORT

Bir önceki yazımız olan Tüp bebek aşamaları başlıklı makalemizde Tüp Bebek, tüp bebek aşamaları ve tüp bebek merkezleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın
1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by