Ramazan’da tüp bebek

Tüp bebek tedavisi ile merak edilen sorulardan biri orucun tedaviyi etkileyip etkilemediğidir.

Oruç tutmanın sperm ve yumurta kalitesini etkilemez.

Tüp bebek tedavisinin yaklaşık 15-20 gün sürmekte ve Anne adayının mensturasyon döneminin ikinci günü tedaviye başlanmaktadır. Anne adayı her gün yumurtaları uyaran hormon iğnelerini yapmaktadır Ayrıca ultrason muayenesi ile anne adayının yumurtalarının ne kadar büyüdüğü kontrol edilmektedir. Anne adayının yumurtaları uygun boyutlara geldiğinde tüp bebek  doktoru tarafından anestezi eşliğinde yumurta toplama denilen bu işlemden sonra, hastanın 2-5 gün arasında embriyo transferi için bekleme süresi başlamaktadır. Anne adayının yumurtalarına Laboratuvar tarafından baba adayının üreme hücreleri mikro enjeksiyon yöntemi ile enjekte edilir. Sonrasında oluşan embriyo, transfer aşamasına kadar Laboratuvar  tarafından takip edilmektedir.

Bu arada hasta tüp bebek tedavisi sırasında oruç tutuyorsa iğneleri, ilaçları  iftardan sonra yapması önerilir.

Ramazan ayında beslenme şeklinin değişmesi, öğün sayısının azalması ve gün içinde tüketilen sıvı miktarının önemli ölçüde azalmasına bağlı olarak enerji kaybı olabilir. Erkekte sperm kadında yumurta kalitesi azalacak diye endişelenmeye gerek yoktur. Ramazan ayında oruç tutmak yumurta ve sperm kalitesini düşürmez. Ayrıca Ramazan ayı çocuk isteyen eşlerde sigara, alkol gibi olumsuz alışkanlıklardan kurtulması için bir fırsat olabilir.

Bir önceki yazımız olan Tüp bebek tedavisi riskli midir ? #tüpbebek başlıklı makalemizde Tüp Bebek, tüp bebek tedavisi ve Tüp bebek tedavisi riskli midir hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by