Ramazanda tüp bebek tedavisi

Ramazanda uzun süren açlık,
tedavideki hastayı olumsuz etkileyebilir.

Ramazan ayında uzun süren açlığın tüp bebek tedavisi gören hastayı olumsuz etkileyebilir,

 

Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin Ramazan ayının gelmesiyle tüp bebek tedavisini erteleyebiliyorlar.

Bu süreçte iğne ve ilaç kullanıldığı, ultrasona girildiği için oruç tutamayacağını düşünen hastalar, Ramazan ayında tüp bebek tedavisini erteler. Ramazanda uzun süren açlık, tedavideki hastayı olumsuz etkileyebilir. Hasta, kan şekerindeki düşmeye bağlı olarak halsizlik, asabiyet, baş dönmesi ve baş ağrısı gibi problemlerle karşılaşabilir. Hastalar, Ramazan ayı süresince oruç tutmayacaklarsa tüp bebek tedavisi yapılabilir. Hasta, hem tüp bebek tedavisi görüp hem de oruç tutuyorsa iğneleri ve ilaçları iftardan sonra yapması önerilir.

Ramazan ayı, bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin sigara, alkol gibi olumsuz alışkanlıklardan kurtulması için bir fırsat olabilir. Ramazanda bir gün içinde en az iki öğün yemek yenildiğinden, dengeli beslenilirse vücudun ihtiyacı olan kalori, protein ve vitamin miktarı yeterince karşılanabilir. Bu nedenle sperm ve yumurta kalitesinde azalma olacağı endişesi yersizdir.

Ramazanda oruç tutmak, yumurta ve sperm kalitesini düşürmez.

Bir önceki yazımız olan Tüp bebek aşamaları başlıklı makalemizde Tüp Bebek, tüp bebek aşamaları ve tüp bebek merkezleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın
1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by