Polikistik Overde Tüp Bebek

tup_bebek-psikolojiGenelde Kadınları yaşamı boyunca etkileyen polikistik over sendromu tanı için 3 kriterden 2 si olması gereklidir:

  • yumurtalıkların polikistik görünümü.
  • Erkeklik hormonunun artışına bağlı vücutta tüylenme ve sivilce artışı veya hormon bulguları.
  • Adet görememe veya iki-üç ayda bir düzensiz adet görme şikayetlerinden ikisi varsa, polikistik over sendromu denir.

Eğer aşılama tedavisi yöntemleri ile (3 defa aşılama) gebe kalınamazsa tüp bebek tedavisidüşünülebilir veya aşılama için yumurtalıklar hazırlanırken çok sayıda yumurta gelişebilir. Bu durumda aşılama yerine yumurtalar toplanarak tüp bebek yöntemi uygulanabilir ya da eşinde veya kendisinde ek başka bir problem nedeni ile tüp bebek yöntemiuygulanabilir.

Polikistik overli hastalara yumurta gelişimini uyaran ilaçları kullanırken çok dikkatli olunmalı ve ilaç dozu çok iyi ayarlanmalıdır. İlaç dozu yetersiz olduğunda yumurta gelişimi olmadığı gibi, uygunsuz dozda ilaç verildiğinde (bazen çok küçük dozda bile olabilir) yumurtalıkların aşırı uyarılması ve çok sayıda yumurta gelişimi olabilir.

Aşırı Uyarılmış Yumurtalıklar:

Bu durumda da ikiz, üçüz ya da daha fazla çoğul gebelik olabileceği gibi annenin hayatını bile tehdit edebilecek boyutta olabilecek Overian Hiperstimülasyon Sendromu’na (aşırı uyarılmış yumurtalık) sebep olabilir. Bu nedenle uygun doz ve ilaç seçimi önemlidir.

Polikistik Over Sendromu:

  • Kadınlardaki infertilitenin (kısırlık) en sık sebebidir.
  • Ultrasonografide polikistik over görülmesi tek başına polikistik over sendromu anlamına gelmez; kadınların %20’sinde vardır ve hiçbir pobleme sebep olmayabilir.
  • Kilo alımı ile yakın ilişkisi vardır. Kilo almak, şikayetleri arttırırken, sadece kilo vermekle bile adetler düzene girebilir.
  • Gebe kalınamadığı için çok fazla strese girilmemeli, 6-8 aylık bir dönemde %80 yumurta gelişimi ve %40 gebelik oluşumu basit tedaviler ile elde edilebilmekte.
  • Fazla kilo, gebelik olsa bile, düşük ihtimalini arttırmakta.
  • Tedavi sürecinde, hatta yaşam boyu, sağlıklı beslenme ve egzersiz önemli. Tedavideki başarıyı artırmakta, ayrıca polikistik over sendromunun ileride yol açabileceği şeker hastalığı, kalp hastalığı, hipertansiyon gibi problemlerin önlenmesinde yardımcı olacaktır.
  • İlaç dozu çok dikkatli ayarlanmalı, aşırı yumurtalık uyarılmasından kaçınılmalı.

Bir önceki yazımız olan Başarısız Tüp Bebek Denemeleri başlıklı makalemizde başarısız Tüp bebek denemeleri, Tüp Bebek ve tüp bebek tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Check Also

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında Üreme potansiyelinin korunması, kanser hastalığı için tedavi gören veya görecek …

1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by