Polikistik over ve tüp bebek

Aşılama yöntemleri ile (3 defa aşılama) gebe kalınamazsa ancak tüp bebek düşünülebilir. Veya aşılama için yumurtalıklar hazırlanırken çok sayıda yumurta gelişebilir. Bu durumda aşılama yerine yumurtalar toplanarak tüp bebek yöntemi uygulanabilir. Ya da eşinde veya kendisinde ek başka bir problem nedeni ile tüp bebek yöntemi uygulanabilir.

Polikistik overli hastalara yumurta gelişimini uyaran ilaçları kullanırken çok dikkatli olunmalı ve ilaç dozu çok iyi ayarlanmalıdır. İlaç dozu yetersiz olduğunda yumurta gelişimi olmadığı gibi uygunsuz dozda ilaç verildiğinde (bazen çok küçük dozda bile olabilir) yumurtalıkların aşırı uyarılması ve çok sayıda yumurta gelişimi olabilir.

Aşırı uyarılmış yumurtalıklar- Bu durumda da ikiz ,üçüz ya da daha fazla çoğul gebelik olabileceği gibi annenin hayatını bile tehdit edebilecek boyutta olabilecek Overian Hiperstimülasyon Sendromu (aşırı uyarılmış yumurtalık) na sebebe olabilir. Bu nedenle uygun doz ve ilaç seçimi önemlidir.

 Polikistik over sendromu:

  • Kadınlarda ki infertilitenin (kısırlık) en sık sebebidir.
  • Ultrasonografide Polikistik over görülmesi tek başına polikistik over sendromu anlamına gelmez. Kadınların %20 sinde vardır ve hiçbir probleme sebep olmayabilir.
  • Kilo alımı ile yakın ilişkisi vardır.Kilo almak şikayetleri artırırken sadece kilo vermekle bile adetler düzene girebilir.
  • Gebe kalınamadığı için çok fazla strese girilmemeli, 6-8 aylık bir dönemde %80 yumurta gelişimi ve %40 gebelik oluşumu basit tedaviler ile elde edilebilinmektedir.
  • Fazla kilo gebelik olsa bile düşük ihtimalini artırmaktadır.
  • Tedavi sürecinde hatta yaşam boyu sağlıklı beslenme ve egzersiz önemlidir.Tedavideki başarıyı artırmakta ayrıca Polikistik over sendromunun ileride yol açabileceği şeker hastalığı,kalp hastalığı, hipertansiyon gibi problemlerin önlenmesinde yardımcı olmaktadır.
  • İlaç dozu çok dikkatli ayarlanmalı, aşırı yumurtalık uyarılmasından kaçınılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Laparoskopi nedir ? başlıklı makalemizde kısırlık, Laparoskopi ve Laparoskopi işlemi ne kadar sürer? hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Check Also

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında Üreme potansiyelinin korunması, kanser hastalığı için tedavi gören veya görecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by