Önce Kariyer mi ? Çocuk mu?

kariyer-mi-cocuk-muArtık bu sözleri de çok duymuşuzdur.bebek sahibi olacağım diye,Kariyerimde iyi yerde olacağım iş hayatından uzak mı olayım?

Sonra da  eşimin gölgesi altında olayım, istediğim yere hiçbir zaman gelmeyeyim. Olmaz, Böyle bir şey.

Tamam da,  erkeklere verilen uzun süreli üreme yeteneğini kadınlara göre daha fazladır. Hamile kalmak için az bir zaman var..30 yaşından sonra yavaş yavaş azalmaya başlayan bu durum 40 yaşından sonra hızla azalıyor..!

Eğer yaşınız 44-45 ise daha da zorlaşıyor! O zaman, 45 yaşından sonra tüp bebek   tedavisi ile hamile  kalan yok mu?  tabi ki  var.. .toplamda oranlarsanız % 1-2. Bu gruba içinde olacağınıza güveniyor musunuz ?

Normal olarak bayanların için ideal bebek yapma yaşı 20 ila 30 arası.. Bilimsel araştırmalara göre bir kadının en doğurgan yaşlarının 24 ila 25 yaşları.Sonrası ise  yavaş yavaş azalıyor.

Fakat, toplumumuzda evlenme yaşı ve gebelik yaşı giderek gecikmektedir. Bu zamanlarda , özellikle kadınların iş hayatında aktif  olması ile, gebelik yaşlarını ertelemektedirler. ilk çocuk için 30’lu yaşlarını bekleyen pek çok kadın var.

Tüp bebek tedavisinin başarıya ulaşması için kadının yumurtalıklarında yumurta kalitesi çok önemlidir. Bu sebepten yumurta azalması veya kalitesinin bozulması  ortaya çıkabilmektedir. İleri yaş anne adaylarında kimi durumlarda tüp bebek  için yumurta bile  bulunamamaktadır.

Anne olmak isteyen kadınlar !,

Anna olmak için 40 lı yaşları beklemeyin ne olur. Anne olmayı  ertelemeyin, kariyerle birlikte çocuk yapın.hiç olmazsa jinekoloğunuza gidin ve yumurtalık rezervinize baktırın  ne kadar vaktiniz var kabaca da olsa bilmiş olursunuz..

Bir önceki yazımız olan Genetik Test nasıl yapılıyor ? başlıklı makalemizde genetik test, pgt ve Tekrarlayan başarısız tüp bebek denemeleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by