Neden Tüp Bebek Tedavisi Tutmaz

Çocuk isteyen eşlerin başvurdukları yöntemlerden olan tüp bebek sonucu elde edilen başarısızlık bir hayli can sıkıcıdır. Aynı zamanda da psikolojik açıdan yıkıcıdır. Peki, tüp bebek başarısızlık nedenleri neler olabilir ve neden tüp bebek tutmaz?

Tüp bebek uygulamasında başarısızlığın altında Uzmanlar, tedavide başarıyı etkileyen pek çok etkenin varlığından söz ediyorlar.

Kadında ; rahim sorunları, Anormak immünolojik yanıt, Kan pıhtılaşma bozukluğu ,Genetik etkenler , Çikolata kisti, Yumurtalık rezervi azlığı ,Erkekteki etmenler sorunlar Stres vs…

Tüp bebek tedavisi sırasında, elde edilmesi hedeflenen tüp bebek başarısını olumsuz açıdan sebepler bazen erkekten, bazen de kadından ekaynaklanabiliyor.

Tüp bebek tedavisi yapılacak olan anne adayının yaşı, tüp bebekte başarı elde edilebilmesi açısından fazlası ise önem taşımaktadır.

Kadının yaşı 37 olduğu zaman, yumurtasının kalitesinin azalması ile beraber, yumurtalık miktarında da azalma meydana gelmektedir. Bu nedenden dolayı da, kadında doğurganlık için en verimli olan çağ, 25 yaş ile 34 yaşları arasında ki dönemdir.

Tüp bebek başarısı, yaş ile beraber düşmeye başlar ve düşük yapma ihtimali de fazlalaşır. Tüp bebek tedavisinde ki elde edilecek olan başarı olasılığı, 35 yaşının ardından yavaş yavaş azalmakta, 37 yaşına gelinmesi ile beraber de, hızlı bir şekilde düşüş göstermektedir.

Soruna bakış açısından tüp bebeğin tutmasını engelleyen bu sorunlar arasında çiftin hangi problem sorunu olduğunu saptamak çok önemlidir. Eğer, tüp bebek tedavisi başarısını etkileyen bu sorun doğru bir şekilde bulunabilirse, tüp bebek öncesinde bu sorunun tedavisi sağlanır ve tüp bebeğin tutması sağlanabilir.

Tüp bebek nedir ?

 

 

Bir önceki yazımız olan blastokist transferi nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by