Ne zaman Semen analizi yapılır?

Semen analizi testi ,ilişkisiz Üç veya Beş  gün perhiz sonrası tüp bebek merkezindeki labaratuvarlarda da yapılabilir. İki günden daha önce bir sürede verilen örneklerde sperm konsantrasyonu düşük olabilmektedir.

Yedi günlük cinsel perhiz sonrasında ise sperm motilitesinin düşmesi nedeni ile tercih edilmemektedir. Analizi yapılan örnekleri Yirmi derece nin altında ve Kırk derecenin üzerindeki ortam sıcaklıklarına olmalıdır.

Örnek verme işlemi 

Spermiogram;

  • Semenin volümü (hacmi),
  • rengi,
  • PH’ı,
  • likefaksiyon süresi (erime süresi),
  • viskozite,
  • spermlerin sayısı,
  • hareketlilik oranı ve morfolojisi (şekli) hakkında bilgi verir.

Volüm (Hacim): Semen 2-6 ml arasında olmalıdır.

Renk: Normalde semen opak ve grimsi renklidir. Uzun süreli cinsel perhizlerde sarı, semende alyuvarların bulunması halinde kırmızı-kahverengi; uzun süreli antibiyotik kullanımı sonrası renksiz görülebilir.

PH: Normal semen pH’ı 7,2-8 arasındadır. pH’ın 8’in üzerinde olduğu durumlar akut enfeksiyonu veya ölçümün geç yapıldığını gösterir. PH’ın 6,5’in altında olduğu azoospermi olgularında; boşaltma kanallarının tıkanıklığı, aksesuar bezlerin gelişmemesi, kronik enfeksiyonlar ve idrarın semene karışmış olabileceği düşünülmelidir.

Semenin Çözünürlüğü: erime süresinin uzaması gibi bir aksaklık; semen kıvamının arttığını gösterir ki bu da istenmeyen bir durumdur; prostat bezinin fonksiyonlarındaki değişiklikten veya enfeksiyondan dolayı olabilir.

Viskozite: Normalde semen hafifçe visköz yani kıvamlıdır. Prostatit, vezikülit gibi kronik enfeksiyonlarda viskozite (kıvamlılık) artmış olabilir.

 

Bir önceki yazımız olan YUMURTA TOPLAMA (OPU) başlıklı makalemizde opu, tüp bebek merkezi ve yumurta toplama hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Check Also

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında Üreme potansiyelinin korunması, kanser hastalığı için tedavi gören veya görecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir