Mini tüp bebek ve klasik tüp bebek farkı nedir ?

Mini tüp bebek ve klasik yöntem farkı

Mini tüp bebek tedavisinin 1. aşamasında yapılması gereken şey adetin 3. gününde ultrason çektirmek olacaktır. Bu sayede annenin rahminde kist olup olmadığı da öğrenilmiş olacaktır. Aynı zamanda hastaya folik asit takviyesi de yapılmalı ve hastaya herhangi bir iğne verilmeden 4 gün sonra yumurtanın büyüyüp büyümediği ve ne kadar büyüdüğü kontrol edilmelidir. Aynı zamanda bu tedavide kişinin kendi kendine büyüyen yumurtasının izlenmesi söz konusudur.

Yumurta çapının 13 mm olduğu görüldükten sonra koruyucu iğne tedavisi başlayacaktır. Mini tüp bebek tedavisinde yumurtanın büyümeye devam etmesi için yumurtaya  yumurtlama iğnesi yapılacaktır. Bu yöntemde hafif bir anestezi ile sağlıklı olan tek yumurtanın seçilip alınması söz konusudur. Bunun dışındaki tüm gelişmeler klasik tüp bebek yönteminin aynısı olacaktır.

Klasik tüp bebek tedavisinde yumurtanın 10 ve üzerinde alınması istenmektedir. Fakat mini tüp bebek yönteminde 1 yumurta alınmaktadır. Sağlıklı olan tek bir yumurtanın döllenmesi söz konusudur. Klasik yöntemde tüm yumurtalara şans verilmekteyken günümüzde bu yöntemin aksine işe yarayan, sağlıklı olan yumurtaların alınması hedeflenmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan blastokist transferi nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by