Mini tüp bebek tedavisi

mini-tup-bebekMini Tüp bebek yardımcı üreme teknikleriyle sonuç alamayan ve çocuk isteyen eşlere umut olacak “mini tüp bebek” yöntemiyle gebelik şansı daha da artmaktadır.

mini tüp bebek tedavisi daha düşük dozda kullanılan  ilaç daha az sayıda ancak daha kaliteli yumurta geliştirilmesi mantığına dayanır. Geliştirilen bu yumurtalar alındıktan sonra yine mikroenjeksiyon uygulanarak döllenme sağlanır. Döllenme sonrasında oluşan embriyoların tutunma olasılığının daha yüksek olduğu düşünülerek hastaya transfer edilir.

Bu tedavi de ilaçsız tüp bebek tedavisi gibi genellikle yüksek doz ilaç kullanılmasına rağmen fazla sayıda yumurta elde edilemeyen ve kaliteli embriyo gelişmeyen bayanlarda tercih edilebilir. Özellikle ileri yaştaki ve yumurtalık rezervi azalan kadınlarda mini- tüp bebek başarı oranları diğer klasik tedavilerden daha az değildir. Bu hastalarda çok yüksek doz ilaç kullanılırsa yumurta kalitesi de genellikle düşmektedir. Mini Tüp bebek  tedavisinde mantık hastanın kendi hormonları ve düşük doz ilaçlarla yumurtaların gelişmesidir.
FSH hormonu yükselmiş olsa da eğer normal adet görülüyorsa mini-tüp bebek ile gebe kalmak için şansınız var demektir.
Mini ivf  tedavide genellikle diğer tüp bebek  klasik tedavi gibi adetin 3. Günü belirli bazı  ilaçları kullanılır ve vücudun kendi FSH hormonunun yükselmesi ve yumurtaların uyarılmaya başlanır. 4-5 günlük bir tedaviden sonra genellikle yumurtalar 10 mm ve daha büyük boyutlara gelirler. Tedaviye beklemeden FSH v/veya Lh hormonuyla devam edilir ve yaklaşık 2-4 günlük bir tedavi sürecinden sonra yumurtalar toplanmaya hazırdır.

mini Tüp bebek avantajı

Mini-ivf  tedavisinde diğer önemli bir avantaj da maliyetinin düşük olmasıdır.

tüp bebek tedavisinde yüksek doz ilaç kullanımı nedeniyle tüp bebek masrafına ek olarak ciddi bir maliyet oluşmaktadır.

Düşük doz ilaç kullanımıyla toplam tedavi masrafları % 30-40 azaltılabilmektedir..
Mini Tüp bebek tedavisi kimlere uygulanabilir?

Mini Tüp bebekte amaç çok sayı da yumurta elde etmek değil, kaliteli yumurtalar elde etmektir. Bu nedenle vücüdunuz bir yumurta üretse dahi tedavinin iptali yada yaşınızdan dolayı tedaviye alınmama gibi bir durum söz konusu değildir.Bir bebek dünyaya getirmek için sağlıklı bir yumurtanın olması yeterlidir.
Yaşı ileri olan ya da yumurtalık rezervi azalan kadınlarda;
Yumurtalık rezervi azalan hastalarda fazla miktarda ilaç kullanılmasına rağmen az yumurta gelişmektedir. Bu hastalarda yumurta kalitesi de düşmektedir. Bu kalite bozulması fazla miktarda ilaç kullanımına bağlı olabilir. Bu hastalarda daha az ilaç verilmesi hastanın kendi hormonları ile yumurtaların gelişmesini ve daha kaliteli olmasını sağlar .
FSH hormonunuz yükselmiş olsa da hala adet görüyorsanız Mini Tüp bebek  ile hala gebe kalmak için bir şansınız olabilir.

Bir önceki yazımız olan Tüp bebek ve Ailesel akdeniz ateşi (fmf) başlıklı makalemizde Azospermi, genetik test ve Tüp Bebek hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın
1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by