Mini IVF aşamaları nelerdir ?

Yumurtalıkların uyarılması: Tüp bebek tedavisinde kullanılan tüm protokollerde adet kanamasının ikinci ya da üçüncü gününde yapılan ultrasonografi incelemesi ile beraber hormon testleri ( kanda östrojen tayini ) yapılır ve buna bağlı olarak kullanılacak ilaç dozu belirlenir. Mini Tüp bebek tedavisinde amaç hastanın kendi hormonları ve düşük doz ilaçlarla yumurtaların gelişmesini sağlamaktır.

Yumurta toplama işlemi: Yumurtalar olgunlaştıktan sonra yumurta toplama (oocyte pickup-OPU) işlemi yapılır. Yumurta toplama işlemi vajinal ultrason eşliğinde yumurtalık içine iğne ile girilerek yumurta içeren folikül adı verilen içi sıvı dolu yapıların toplanmasıdır. Yumurta çatlatma iğnesi ( HCG) genellikle yumurtaların 18-20 mm büyüklüğe eriştiğinde uygulanır. HCG uygulandıktan ortalama 35 saat sonra yumurtlama (ovulasyon) olayı meydana gelir ve buna bağlı olarak yumurta toplama işlemi (oocyte pickup-OPU) gerekleştirilir.
Erkekten örneğinin Alınması: örnek bu iş için ayrılmış özel bir odada alınmaktadır.  Örnek vermek için 3-4 günlük cinsel perhiz yapılmalıdır. Semen analizi, erkeğin üreme potansiyelini belirlemek için kullanılan bir testtir. Semen analizi semen ve sperm ile ilgili birçok parametreyi değerlendirmektedir.
ICSI (Mikroenjeksiyon) uygulaması:   Mikroenjeksiyon (ICSI) yönteminde erkeğin spermlerinden sadece bir tanesi alınır ve kadının yumurta hücresinin içerisine labaratuvar ortamında enjekte edilir. ICSI yöntemi ile döllenme başarısı daha yüksek olduğundan, merkezimizde ICSI standart olarak uygulanmaktadır.
Embriyo Transferi: Embriyo transferi 5-10 dakika kadar süren kısa bir işlemdir.

Bir önceki yazımız olan blastokist transferi nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by