Mikroenjeksiyon tekniği ile tüp bebek

Baba adayında üreme hücresi sayısının ve hareketliliğinin az, şekil bozukluğunun fazla olduğunda, kadında ise toplanan yumurta sayısının az, kalitenin düşük olduğu ya da yumurta zarının kalın olduğu durumlarda mikroenjeksiyon  yöntemi kullanılır.

Ayrıca açıklanamayan kısırlık olgularında ve daha önce tüp bebek denemesi olan eşlerde  de mikroenjeksiyon tekniği uygulanır. Bu teknikte toplanan yumurtalar ayıklama işlemine tabii tutularak çevresindeki hücrelerin artıklarından arındırılır ve olgun olanları seçilir.

Daha sonra spermlerin iyi hareketli ve şekli düzgün olanları seçilerek, yumurta başına bir sperm olacak şekilde, büyük büyütmeli mikroskoplar altında enjekte edilir. Bu yönteme Mikroenjeksiyon denir. Daha sonra laboratuvarda embriyo gelişimi takip edilerek en sağlıklı gelişen embriyolar transfer için seçilir.

Hangi yöntem daha etkili?

Söz konusu çift için hangi yöntemin daha faydalı olacağına karar vermek amacı ile spermin durumu, kadın yaşı, evlilik süresi, geçmişteki tedaviler gibi bazı kıstaslara bakarak değerlendirmek gerekir. Tüp bebek tedavilerinin daha başarılı olduğu ve pek çok aileyi bebek sahibi yaptığı su götürmez bir gerçektir. Fakat çocuğu olmayan her çifte tüp bebek tedavisi uygulamak, gereksiz maliyet artışına yol açtığından, daha kolay yöntemler ile bebek sahibi olabilecek ailelerin gözden kaçırılmaması son derece önemlidir. Burada karar vermek klinisyenin en önemli görevidir. Böylelikle her aile istediği bebeğe, en düşük maliyet ve yüksek fayda oranları ile kavuşabilecektir.

Bir önceki yazımız olan Tüp bebek tedavisi kaç gün sürer ? başlıklı makalemizde Tüp bebek tedavisi kaç gün sürer? hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Check Also

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında Üreme potansiyelinin korunması, kanser hastalığı için tedavi gören veya görecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by