MikroÇipli Tüp Bebek nedir?

Mikroçip yöntemi de, Harvardda bulunan Türk bir bilim insanı tarafından geliştirilmiştir.

Mikro Çipli Tüp Bebek nedir

Mikro Akışkan Çip teknolojisi ile en iyi DNA’lı spermlerden en iyi DNA’lı embriyolar oluşturuluyor.Sperm çiplerinin içinde vücuttaki sistemi taklit eden mikro kanalcıklar vardır. Bu mikro kanalların içinde de kaliteli sperm seçilir. Bir tarafta tüm spermler toplanır ve sağlıklı spermlerin mikro kanallardan süzülerek diğer tarafta toplanması sağlanır. Mikro akışkan çip teknolojisi tüp bebek işleminde gebelik başarı şansını yükseltir. Çünkü bu spermlerle yumurtaların döllenme ve kaliteli embriyo oluşturma dolayısıyla da gebelik oranları artar.

Bu yönteminin en büyük avantajı ise erkek kaynaklı kısırlıklardır. Şayet erkek adayın sperm sayısı az ise ya da spermlerin kalite olarak yetersiz olduğu düşünülüyor ise mikro çip yöntemi ile sağlıklı spermlerin bulunması mümkündür.

Mikro çip yöntemi ile spermler arasından DNA yapısı en iyi olan sperm seçilebilir. Bu şekilde daha sağlıklı embriyolar oluşturulabilir ve gebelik elde edilebilir. Mikro çip yöntemi ülkemizde sayılı merkez tarafından uygulansa da daha sonraki zamanlarda daha çok tüp bebek merkezinde uygulanmaya başlayacaktır.

Kaliteli spermler ve yumurta hücresinin laboratuar ortamında birleştirilmesi sonucunda geliştirilen embriyolar, 5. Güne ulaşabilmektedir. Bu embriyolara blastosist denilmektedir ve transfer sonucunda gebelik şansı daha yüksek olur.

 

 

Bir önceki yazımız olan blastokist transferi nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Check Also

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında Üreme potansiyelinin korunması, kanser hastalığı için tedavi gören veya görecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir