Mikro-TESE Nasıl Yapılır?

Micro TESE ; Kısırlık tedavisinde , açık ameliyatla testis dokusundan sperm aranmasıdır. Bu yöntemin sayesinde erkek kısırlığı konusunda çok büyük bir ilerleme kaydedilmiştir. TESE , üreme hücresi üretiminin olduğu küçük odakların gösterilerek üreme hücresi bulunmasıdır. Bulunan üreme hücresi ile tüp bebek tedavisi ile bebek sahibi olunabileceği gösterilmiştir. TESE daha sonra mikroskop kullanılarak mikroTESE yöntemi ile daha az örnek ile daha çok başarı elde edilmiştir.

Mikro-TESE Nasıl Yapılır?

TESE cerrahi bir işlemdir.İşlemin uzun sürmesi halinde lokal anestezi yetersiz olabilir. üreme hücresi bulunma ihtimali yüksek olan özellikle geniş dokulardan yeterli örnekler alınarak işlem yapılır. üreme hücresi bulunduktan sonra operasyona son verilir. Bu işlemde elde edilen sperm ile tüp bebek tedavisi yapılabilir.

MTESE Tekrar yapılabilir mi?

MTESE tekrar edilebilir. İlkte üreme hücre bulunmayan hastalara 6 ay sonra tekrar edilebilir. Tekrarlanan TESE işleminin bir önceki ile üreme hücresi bulma oranı  ile aynıdır.

MTESE ile üreme hücresi  bulma yönteminin diğer üreme hücresi elde yöntemlerine göre en önemli artısı, ameliyat sırasında mikroskop kullanımı sayesinde üreme hücresi bulma oranı ve elde edilen üreme hücresi miktarı artmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Tüp bebek tedavisinde erkek faktörü başlıklı makalemizde Azoospermi, erkek faktörü ve Erkek te kısırlık hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Check Also

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında Üreme potansiyelinin korunması, kanser hastalığı için tedavi gören veya görecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir