Menopozda yaşam kalitemizi yükseltmek için yapmamız gereken şeyler nelerdir?

Öncelikle Unutulmaması gereken; menopozun bir hastalık değil, doğru ve yeterli takiple sağlıklı ve mutlu geçirilecek bir dönem olduğudur. 

Yaşam kalitesinin korunması / yükseltilmesi ile kast edilen, bedenen sağlıklı, enerjik, toplum içinde aktif rol alan, kendini ruhsal olarak iyi hisseden bir birey olmaya devam etmektir. Menopoz kabuğuna çekilme değil tam tersine daha aktif ve daha fazla zaman sahip olma anlamına da gelebilir. Örneğin çocuk yetiştirme gibi bazı sorumlulukların da bu dönemde azalması sayesinde daha özgürleşme, kendine ve hobilerine daha fazla zaman ayırma şansı olabilir.

Özetle bu dönem için bazı tavsiyelerde bulunmak gerekirse;

Vücut ağırlığımızı koruyalım, sigara içmeyelim, dengeli ve sağlıklı beslenmeye daha dikkat edelim, süt ve süt ürünlerini tüketelim, bol sebze yiyelim, aşırı protein ve karbonhidratlardan kaçınalım, güneşten daha fazla yararlanalım, mümkünse her gün yarım saat kadar düzenli egzersiz yapalım ve bizi mutlu eden en az bir hobiyle ilgilenelim.

Bir önceki yazımız olan Kadın Kısırlığı Tanı Yöntemleri nelerdir? başlıklı makalemizde endometrioziste, Histeroskopi ve kısırlık hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Check Also

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında Üreme potansiyelinin korunması, kanser hastalığı için tedavi gören veya görecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir