Menopozda Tüp Bebek olur mu ?

Menopoz dönemine yaklaşan kadınlarda gebelik şansı ne kadardır?
Tüp bebek Tedavisi olur mu?

Menopoz dönemi kadının 45-47 yaşları arasında adet görmesinin bitmesidir. Kadınların menopoza girme yaşı ülkemizde ortalama olarak 47 iken, dünyadaki ortalama 49 kadardır. Menopoz döneminde 40 yaşından daha önce girmek erken menopoz olarak tanımlanmaktadır. Erken menopoza girilme nedenleri arasında yumurtalıklarda olan kistler, düzensiz yaşam sürmek, sigara alışkanlığı ve genetik etkenler sayılabilir. Bu etkenlerin en önemlisi genetik etkenlerdir. İnsanların tüm özelliklerini belirleyen genler, menopoza girme zamanını da belirleyen unsurdur. Aile içinde erken menopoza giren kişilerin olması halinde, kişinin erken menopoza girme olasılığı daha yüksek olur. Bu riski taşıyan kişilerin bunu önlemek için, mutlaka doktor kontrolünde olması gerekir. Yumurtalık kistleri yumurta kapasitesini azalttığından erken menopoza girilmesine neden olabilir. Genç yaşlardaki kadınlarda oluşan kistler zararsız bile olsa, yumurtalıklarda hasara yol açabilirler. Bu hastalarda yumurtlama düzensizliği oluşacağından, gebelik şansını azaltmaktadır.

Yumurtalıklarında kist olan ya da genetik olarak buna yatkın olan kişilerin düzenli olarak doktor kontrolünde olması gerekir. Yapılan tedaviyle birlikte kadının üreme yeteneği daha fazla uzatılabilir. Sigara alışkanlığı, toksik maddelerde kadının üreme sağlığını belirlemektedir. Sigara içmek yumurta kalitesini düşürmekte ve yumurtlama bozukluğuna neden olmaktadır. Bu şekilde yumurtalıklar üzerinde toksik etki oluşmaktadır.

Erken menopoz riski üreme açısından önemli bir etkendir. Menopozdaki kadınlarda yumurtanın üretmiş olduğu östrojen seviyesi azalır. Östrojen seviyesinin azalması kadınlarda idrar yolu enfeksiyonuna, idrar yolu kuruluğuna, vajina kuruluğuna ve kemik erimesine sebep olmaktadır. Günümüzde geliştirilen tekniklerle erken menopoza giren kadınlarda bazı tedaviler uygulanarak gebelik oluşturulabilmektedir. Yumurta dondurma, kök hücre, tüp bebek tedavisi bu tedaviler arasındadır.

Bir önceki yazımız olan Kutup cisimciği biyopsisi başlıklı makalemizde Kutup cisimciği biyopsisi ve Tüp Bebek hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Check Also

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında Üreme potansiyelinin korunması, kanser hastalığı için tedavi gören veya görecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir