Meme Kanseri ve Tüp Bebek

Her yıl 40 yaş altı kadınların % 5-7 sine  meme kanseri tanısı konuluyor.Tanı konulduktan sonra da bir an önce tedaviye başlanması tedavinin başarısını ve hayatta kalma süresini artırır.

Günümüz de ekonomik ve sosyal nedenlerle kadınlar evlilik ve çocuk sahibi olma yaşını erteleyerek   daha ileri yaşlarda doğum yapmayı tercih ediyorlar.

40 yaş altı kadınlar da meme kanseri görülme sıklığını göz önüne aldığımız da bir çok kadın  çocuk sahibi olmadan meme kanserine yakalanarak  meme kanseri tedavisi ile de çocuk sahibi olma şanslarını  kaybediyorlar.

 

  Meme kanserine yakalanan hastalar çocuk sahibi olmak istiyorlarsa multidispliner yaklaşımla alternatif çareler üretilebilir.

 

–   Meme kanseri tedavisin de kullanılan  ilaçlar yumurtalıklara ciddi zararlar verir ve hastaların üç de iki si meme kanseri tedavisinde kullanılan kemoterapi sonrası menapoza girebilir.Hastaların menapoza girmesini önlemek amacı ile  kemoterapi öncesi yumurtalık fonksiyonları  ilaçlarla baskılanır ve ondan sonra  kemoterapiye başlanırsa erken menopoz riski %10 lara düşer.

Ancak kanser tedavisinin ardından gebelik sonuçları çok  yüz güldürücü değil ve yumurtalıkların tamamı ile korunması mümkün olmuyor.

– Bir diğer alternatifse Tüp bebek tedavisi ile Embriyo dondurmadır.

Tüp bebek tedavisi ile embriyolar oluşturulur dondurularak saklanır ve kanser tedavisi bittikten hasta sağlığına kavuştuktan sonra sonra embriyo  tekrar anne rahmine verilerek gebelik elde edilebilir.

En mantıklı ve en pratik yol gibi görünmekle beraber bazı sakıncaları olabilir.Öncelikle kadın evli değilse Türkiye de yasal olarak embriyo dondurma işlemi mümkün değil.

İkinci ve en önemli sakıncalarından bir tanesi yumurtalıkların geliştirilmesi –toplanması ve bebek elde edilmesi dondurulması gibi işlemleri kapsayan tüp bebek tedavisi 2-5 haftalık bir süreyi kapsar  ve meme kanseri tedavisinin  bu kadar  bir süre ertelenmesine ve tümörün bu süre içerisinde büyümesine neden olabilir.

Ancak  2-3 haftalık bir gecikme gerçektende  tümörün daha fazla yayılmasına neden olarak meme kanserinin  tedavi başarısını azaltıyor mu.Tam anlamı ile doğrulanmış değil.

Tüp bebek tedavisinde gebelik şansını artırmak için daha fazla yumurta ve embriyo elde etmek esastır.Bunun içinde yumurtalıkları büyütecek ilaçlar kullanılır.Fazla sayıda yumurta gelişimi östrojen miktarını artıracaktır bu da özellikle Estrojen Reseptör + meme kanserli hastalarda tümörün büyümesini artırır.

Meme kanserli hastalarda özellikle Estrojen Reseptör + olanlarda tüp bebek tedavisinde  yumurtalıkları uyarmak için kullanılan ilaç protokollerinde Estrojeni daha az yükselten ilaçlar ve protokoller tercih edilebilir..

Letrazol +Gonadotropin toplanan yumurta sayısının fazla olması ve Estrojenin  çok fazla yükselmemesi nedeni ile Özellikle Estrojen reseptör + olan meme kanserli hastalarda tüp bebek tedavisnde tercih edilebilecek yumurta geliştirme protokolüdür.Yumurta toplama işlemi sonrası da antagonist ilaçlar 5-6 gün daha verilerek estrojenin daha hızlı düşmesi sağlanır.

Estrojen reseptör negatif meme kanserli hastalarda tüp bebek tedavisinde hasta için en uygun yumurta geliştirme yöntemi ne ise uygulanır.Daha fazla yumurta elde edilerek tüp bebek tedavisinde fazla sayıda embriyo dondurma şansı artırılabilir.

 

 Oosit (yumurta) dondurma :

Meme kanseri  gelişen kadın evli değilse ve ileri de çocuk sahibi olmak istiyorsa tüp bebek tedavisi ile geliştirilen yumurtalar dondurularak saklanabilir.Ancak yumurta ısı değişikliklerine karşı çok hassas olduğundan dondurularak çözülen yumurtalarda ki başarı oranı embriyo dondurma tedavisi gibi yüksek gebelik oranlarına ulaşamamaktadır. Ayrıca Yumurta dondurma konusunda Türkiye de yasal ve etik sınırlamalar vardır..

 

Yumurtalık Dondurma:

Meme kanseri olan hastanın bir an önce tedaviye başlaması gerekiyor ve diğer alternatif tedaviler yapılamıyorsa .Yumurtalık dondurma işlemi yapılabilir.Yumurtalık dokusu tekrar vücuda yerleştirildiğinde oluşan gebelik tüm dünyada 13 dür.Gebelik oranları çok düşük olduğundan başka alternatif yoksa yumurtalık dondurma işlemi yapılabilir.

 

Meme kanserine yakalanan kadınlar erken tanı ve tedavi ile uzun yıllar hayatlarını sürdürmektedirler.Meme kanserine yakalanan kadın genç yaşta ve çocuk sahibi olma isteği varsa Meme kanseri tedavisinde gebelik isteği de göz önüne alınmalı ve meme kanseri tedavisinin parçası olmalıdır.

Meme kanseri tedavisine zarar vermeden çocuk sahibi olma şansı olabildiğince korunmalıdır..

Öncelikle yumurtalıklara daha az zarar veren kemoterapötik ilaçlar tercih edilmelidir.

Evli ise en iyi seçenek embriyo dondurma  ve meme kanseri tedavisi sonrası  embriyo transferi ile gebelik elde etmektir.Embriyolar 5 yıla kadar saklanabilmektedir. Evli değilse yumurta dondurmak alternatif bir seçenektir ancak hem etik hemde yasal sorunlar vardır.

Bir önceki yazımız olan tüp bebek nedir nasıl olur başlıklı makalemizde Tüp bebek nasıl Olur, tüp bebek nasıl yapılır ve tüp bebek nedir hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by