Kök Hücre ve Tüp Bebek

fertilizacao_vitro_304x171_pa_nocreditKök Hücre ve Tüp Bebek yöntemi ile alakalı yapılan araştırmalar sonucu kök hücre biyolojisi ile ilgili son gelişmeler sonucu , kısırlık tedavisinde yeni umutların olabileceğini göstermiştir.

Bir çok çift  bir an önce bu tedaviyi beklemektedir. Kadınlarda ve erkeklerde yaklaşık %2 oranında üreme hücresi bulunmayan azospermi ve erken menopoz olguları vardır. Kök hücreler farklılaşmamış hücreler olup, hem kendilerini, hem de başka doku hücrelerini üretebilecek potansiyelde hücrelerdir. Bu hücreler embryodan ya da bazı insan vücudu doku ve organlarından elde edilmektedir.

Bu konuda ilk kök hücreler fareden 1981 yılında elde edilmiştir.Bu konuda  insan embryosu ile çalışmak yasaktır. Erişkin dokulardan çeşitli hücreler elde edilmektedir, örnek olarak kemik iliğindeki kök hücrelerden kan hücreleri elde edilmektedir.

Endometrium hücreleri, kemik iliğinden elde edilmiş kök hücrelerden üretilebilmiştir. Bu buluş rahim yapısı ile ilgili problemlerde ilerisi için umut oluşturabilir.

Bu konuda ispanya, Çin, İngiltere gibi ülkelerden  bilimsel çalışmalar ile bilgi ve bunun başarıldığı haberleri gelmektedir.Embryodan kök hücre elde edilebildiği gösterilmiştir

Çalışmalardan hedeflenen, üreme hücreleri olan oosit ve sperme ulaşabilmektir. Yumurtalıklarda kök hücrelerinin bulunduğu ve bunlardan yumurta hücresi oluşturulabileceği ve bunların laboratuvar ortamında olgun yumurta oluşmasında kullanılabileceğidir. Genetik alt yapısı sağlıklı embryolar geliştiğinin gösterilmesi ve canlı bebek doğumları için zamana gereksinim vardır.

Bu çalışmalardan sonuç olarak, üreme hücreleri olmayan veya erken yaşlarda tükenmiş bireylerde sağlıklı bebek sahibi olabilmek için laboratuvar çalışmaları sürmektedir, üreme hücreleri spermin nasıl elde edileceği henüz tamamlanmamıştır.

Bir önceki yazımız olan Tüp bebek tedavisinin olumlu olmasını etkileyen etkenler başlıklı makalemizde hormon tedavisi, tüp bebeğin başarısı ve Tüp Bebek hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by