Kısırlık problemi kadında mı erkekte mi daha sık ortaya çıkar?

Erkeklerde-Kisirlik-SebepleriKısırlık problemlerinde sorunun % 50-55 kadına bağlı gelişebileceği gibi % 45-50’ lik kısmı da erkeğe bağlı problemlerden dolayı ortaya çıkabilir. Bazen de sorun aynı anda her iki çiftte de gözlenebilir.
Anne baba olmak isteyen çiftlerin doğum kontrol yöntemi kullanmaksızın ve ilişki aralığının düzenli olmasına rağmen eğer 10-12 aylık bir aradan sonra çocukları olmuyor ise muhakkak araştırma ve tedavi görmek amacı ile uzman bir doktora danışması gerekir. Eğer bayan yaşı 35 ve yukarısı ise bu bekleme süresinin 6 ayla sınırlı olmasında yarar vardır.  Bayan yaşı 40 ve yukarısı ise detaylı bir değerlendirmeden sonra bir an önce aşılama ve gerekirse tüp bebek tedavisine başlanması uygun olacaktır. Zaman kaybetmek uygulanacak tedavilerde başarısızlığa neden olmaktadır. Eğer erkeğin değerlendirilmesinde sperm sayı ve hareketi belirgin olarak azalmış ise veya sperm örneğinde hiç sperme rastlanmıyorsa başka tedavilerle oyalanmak, erkeğe varikosel operasyonu uygulamak gibi yöntemler büyük olasılıkla işe yaramayacaktır. Eğer kadının kanallarının bir tanesi tıkalı ise elbette diğer kanal vasıtasıyla kendiliğinden veya aşılamayla gebelik oluşabilir ama yine de bu durumda da diğer faktörleri değerlendirerek tüp bebek yönteminin gerekli olup olmadığı ortaya konmalıdır.
Erkeklerde oluşan problemlerin nedeni çoğu zaman açıklanamaz. Bazen erkeklerde bu durumun düzeltilmesi amacıyla bazı ilaçlar kullanılır. Ancak ilaç tedavisi çok zaman yeterli olmaz. Bu tarz sorunları olan erkeklerde uygulanan mikroenjeksiyon tekniği ile erkek kısırlığının tedavisinde oldukça başarı sağlanmaktadır. Mikroenjeksiyon tekniği ve buna ek olarak uygulanan IMSI gibi ileri büyütmeyle yapılan sperm seçimleriyle şiddetli problemlerde dahi oldukça iyi sonuçlar elde edilmekte ve umutsuz vakalarda bile gebelik başarı ile gerçekleştirilebilmektedir

Bir önceki yazımız olan Tüp bebek tedavisi ve erkek kısırlığı başlıklı makalemizde erkek kısırlığı, Kadın Kısırlığı ve Tüp Bebek hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by