Kısırlığa karşı yumurta dondurma yöntemi ve tüp bebek

Kanserin çoğaldığı günümüzde kemoterapi ve radyoterapi gibi tedaviler,  genç yaştaki hastalar için tedavi sonrası dönemde kısırlığı önemli bir sosyal sorun oluşturabiliyor.

Kanser tedavisinde uygulanan kemoterapi ve radyoterapi işlemleri, üreme sağlığını olumsuz etkileyebiliyor. Uzmanlar, kanser
tedavisinin ardından çocuk sahibi olmayı düşünen kişilere tedaviye başlamadan önlem almaları tavsiyesinde bulunuyor.
Henüz bir yılı biraz aşkın süredir ülkemizde yasal hale gelen yumurta dondurma işlemi, bu kapsamda kanser hastası olan kadınlar başta olmak üzere sıkça tercih edilmeye başlandı.

Kemoterapiye bağlı kısırlık oranı %15-30.Kemoterapi sonrası infertilite yani kısırlık sıklığı, alınan kemoterapi ilacına bağlı olarak %15-30 oranında görülebiliyor. Özellikle de kadınların tedavi öncesi dönemde bu açıdan dikkatli değerlendirilmesi gerekiyor. Çünkü erkek hastalarda sperm toplanması kolay olmakla beraber, kadınlarda geleneksel kurallar ve adet dönemi gibi nedenlerle yumurta toplanması işlemi için uzun süreç gerekebiliyor. Diğer yandan özellikle pelvis bölgesine radyoterapi verilmesi gereken durumlarda da bu tedavi, kısırlık sebebi olabiliyor.

“Kadının yumurtalıklarından toplanan olgun yumurtaların ileriki yıllarda çocuk sahibi olunabilmesi için çok özel dondurma
yöntemleriyle dondurulup saklanması” olarak açıklanabilen dondurma işlemi, Eylül 2014’te Yardımcı Üreme Teknikleri
Yönetmeliği’nde yapılan düzenleme ile ülkemizde yasal hale gelmiştir.İşlemin mutlaka deneyimli tüp bebek merkezlerinde yapılması gerekir…

“Yardımcı üreme teknikleri konusunda sertifikalı kadın doğum uzmanı, hastanın yumurtasını belli bir takibin ardından 10-12 gün sonra toplar. Yumurtaların kadınların hormonal ilaçlar ile uyarılmış yumurtalıklarından ultrasonografi ve yumurta toplama iğnesi yardımıyla toplanması gerekir. Toplanan yumurtalara dölleme ve rahime transfer işlemi yapılmaz. Bunların yerine yumurtalar, antifriz görevi gören kimyasal solüsyonlar ile belirlenmiş süreler boyunca muamele edilir ve hastaya özel olarak hazırlanmış taşıyıcılarda -196 santigrat derecedeki sıvı azotu içeren tanklarda uzun süre muhafaza edilir. Dondurma işlemi, tüp bebek merkezinin embriyoloji laboratuvarında sorumlu embriyologlar tarafından yapılır.”

Çözülen yumurtada canlılık oranı %90-100. Bu işlem, çok hızlı dondurma prensibine dayanır ve dondurma sırasında
yumurtalara ciddi zararlar verebilen buz kristallerinin oluşmasını engellemek amaçlanır. Vitrifikasyon ile dondurulan
yumurtalar çözüldüğünde, yumurta başına %90-100 canlılık oranları elde edilir. Çözülen her bir yumurta başına canlık
oranlarında yüzde 5-10 düşme ihtimali mevcuttur.

Yıllardır yasal olduğu için daha çok bilinen sperm dondurma işleminde ise sperm hücreleri canlılıklarını uzun süre
koruyabilmek amacı ile dondurularak saklanabiliyor. Bugüne kadar yapılan bilimsel çalışmalar, dondurulmuş ve çözülmüş hareketli spermler ile yapılan mikroenjeksiyon sonrasında döllenme ve gebelik oranlarının olumsuz etkilenmediğini gösteriyor. Şayet dondurma için iyi kalitede, yeteri kadar sperm elde edilebilmişse dondurulup-çözünmüş üreme hücreleri kullanılarak tüp bebek düşünülebiliyor.
Yardımcı Üreme Teknikleri Yönetmeliği’ne göre; dondurulmuş üreme hücreleri merkezlerde en fazla beş yıl süreyle saklanıyor. Daha fazla saklanması bakanlığın ve hücre sahiplerinin iznine tabi olup; saklanan numunelerin değerlendirmeleri, sayımları ve tekrar kullanılmasını engelleyecek şekilde imhası ilgili müdürlük bünyesinde kurulacak komisyon tarafından yapılıyor.

tüp bebek nedir?

Bir önceki yazımız olan Tüplerin bağlanması ve tüp bebek tedavisi başlıklı makalemizde Erkekte kanallarının bağlanması, Kadınlarda tüplerin bağlanması ve Tüp Bebek hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by