kimyasal tüp bebek

Toplumun en önemli sorunlarından biri olan kısırlık artık sorun olmaktan çıktı. Bebek sahibi olmak için birçok yöntem denenmektedir. Bu yöntemler arasında ilaç tedavileri, mikrocerrahi veya endoskopik müdahaleler de bulunmaktadır. Rahim içi aşılama yöntemi ve mikroenjeksiyon yönteminden sonuç alamayanlar için Kimyasal tüp bebek yöntemi kullanılmaktadır. Kimyasal yollarla ve elektrik uygulaması ile kısır erkeklerin spermlerini harekete geçirme yöntemi ile bu güne kadar birçok bebek dünyaya gelmiştir.
Aktif olmayan spermin stronsiyum maddesi ile aktif hale getirilmesi sonucu birçok ailenin çocuk özlemi sona ermiştir. Bu uygulanan yöntem ile yumurta içine geçişi sağlayan şekilsiz ve dölleme sorunu yaşayan spermler aktif hale getiriliyor. Tüp bebek kadın erkeğe ait üreme hücrelerinin vücut dışı koşullarda döllenme işlemidir. Bütün yöntemlerin yanı sıra mikroenjeksiyon, sperm sayısı çok düşük olan hatta hiç perm olamayan ancak testisinde sperm bulunan erkeklerin tedavisinde başarı ile uygulanmaktadır.
Aşılamaların başarısız olması, tüplerin tıkalı olması, over yetmezliği olanlara uygulanmaktadır. Erkeklerde ise sperm sayısının az olması klasik tedavilerde başarılı olamayanlara uygulanmaktadır. Bütün yöntemler maliyet olarak yüksektir. Birkaç kez yapılan denemelerde ise birçok kişinin bütçesinin yetmeyeceği de bir gerçektir. Sağlık bakanlığı belli kurallar çerçevesinde bu maliyetlerin bir kısmını karşılamaktadır.
Ancak yine de maddi sorunlar yüzünden tüp bebek yöntemini uygulatamayan aileler çoğunluktadır. Geçmiş de bu yöntemlerin hiç biri yapılmadığı için insanlar hayatları boyunca çocuk özlemi çekmiştir. Hatta bu yüzden birçok evlilikler de sona erdirilmiştir. Her türlü maliyetine rağmen böyle imkanların sağlanmış olması aileleri çok sevindirmektedir. Kimyasal tüp bebek yöntemi hızla yayılarak erkeklerinde en büyük sorununa çare olmaktadır.
Erkekler bu sorunu saklamak yerine tedavi olarak çocuk özleminden kurtulacaktır. Tüp bebek uygulamalarında her zaman başarı sağlanamamaktadır. Buna neden olan sebeplerin başında kadınların yaşı önemli bir rol oynamaktadır ve yaş ilerledikçe başarı oranı düşmektedir. Çünkü yaş ilerledikçe yumurtalardaki bozukluklar daha sık görülmektedir. Bir ailenin 2-3 deneme sonunda hamile kalması gerekir. İlk denemede başarısızlık ile sonuçlandı diye umutsuzluğa kapılmamalı, başarılı sonuçlar elde edilene kadar denemeye devam edilmelidir.

Bir önceki yazımız olan tüp bebek tutma belirtileri başlıklı makalemizde tüp bebek tutma belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Check Also

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında Üreme potansiyelinin korunması, kanser hastalığı için tedavi gören veya görecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir