Kimlere aşılama yapılıyor?

Tüp bebek tedavi yöntemine başlamadan önce insanlara kısırlık sözcüğü ile gelen ilk tedavi yöntemi tüp bebek oluyor.İkinci bir tedavi yöntemi ise  ise aşılama tedavisidir.

Her iki yöntemde önemli nokta ise kime aşılama tedavisi kime tüp bebek tedavisi yöntemin uygulanacağınadır.

Kısırlığın insan yaşamında giderek yaygınlaşmış olması bazı sebeplerden dolayı ileri yaşta anne olmayı ertelemeleri,değişen yaşam koşulları, çevre kirliliği, stres kısırlığın giderek daha fazla görünen bir sorun olmasına neden oluyor.

Tabi ilk akla gelen sorular; aşılama tedavisi mi ?,  tüp bebek tedavisi mi ?

Kadının doğurganlığının yaşa bağlı olduğu ndan dolayı, 35 yaşının altında bir kadının daha önce kadın hastalıkları nedeniyle ciddi bir ameliyat ya da enfeksiyon geçirmemesi ve erkeğin sperm sorununun olmaması durumunda, düzenli bir ilişkiyle bir ayda gebe kalma olasılığı %25 olabiliyor .

Bu oran, bir yılın sonunda yüzde 85’e ulaşıyor. Bu nedenle, 35 yaşından küçük bir kadına kısırlık tedavisine başlamadan önce bir yıl beklemek gerekiyor.

Fakat yaşı 35 üzerinde ise bekleme süresini 7-8 ay ile sınırlamak mümkündür.

Çocuğu olamadıkları sebebiyle gelen eşlerin doktor tarafından yapılan ilk değerlendirmeleri önem taşıyor. Ayrıntılı bir öykü alımı, muayene, hormon profili, semen analizi ve rahim filmi sonuçlarından sonra elde edilen bilgiler eşlerle paylaşılıyor.

Kadın ya da erkekte bir sorun olmamasına karşın çiftlerin yüzde 15’inin bebek sahibi olammaktadırlar .Görünürde bir nedeni olmayan bu durum,açıklanamayan kısırlık olarak tanımlanıyor. Ancak yapılan testlerde kısırlık nedeni ortaya konmuşsa, tedavi nedene yönelik olarak şekilleniyor.

Kadına ait bir sorun bulunmuyorsa, hekimler için önemli olan erkeğin sperm hareketliliği oluyor. Yapılan semen analizinde toplam ileri doğru hızlı hareketli sperm sayısına bakılıyor. Eğer bu sayı üç milyonun üzerindeyse, çiftin aşılamadaki şansının yüksek olduğu düşünülüyor.

Bu durumda kadının hamile kalma şansı yüzde 15 civarında gerçekleşiyor. Ancak kadının tüplerinden birinin kapalı olması veya yaşının ilerlemiş olması durumlarında başarı şansı azalıyor.

Aşılama tedavisinde  gebe kalma ihtimalinin çok yüksek olduğu düşünülse de, aslında başarı oranı %15 civarındadır.

Süreç hakkında bilgilendirilen çiftler aşılama tedavisi uygulanmasını istiyorsa,

  • Kadın adetin ikinci ya da üçüncü günü muayene ediliyor.
  • Rahminde bir sorun yoksa tıpkı zamanlanmış ilişki yönteminde olduğu gibi hormon iğneleri kullanılarak yumurtalıklar uyarılıyor
  • Yumurta takibi başlıyor
  • 10-12 günlük sürenin ardından yumurta çatlatma iğnesi yapılıyor.
  • 36 saat sonra da laboratuar ortamında hazırlanmış olan spermler rahmin içine yerleştiriliyor. Buradaki amaç, daha hareketli sperm konsantrasyonunun rahim içine yerleştirilerek spermin doğru zamanda yumurtaya yakın bir mesafeye ulaşmasını sağlamak oluyor.

 

Bir önceki yazımız olan Tüp bebek tedavileri günümüzde neden tercih edilmektedir? başlıklı makalemizde Aşılama tedavisi, Tüp Bebek ve tüp bebek aşaması hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Check Also

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında Üreme potansiyelinin korunması, kanser hastalığı için tedavi gören veya görecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir