Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında

Üreme potansiyelinin korunması, kanser hastalığı için tedavi gören veya görecek olan kadınlarda ciddi önem arz etmektedir. Üreme çağındaki kadınlarda kanser görülme ihtimalinin yıllar içinde artacağı varsayılmaktadır. Kanser için cerrahi, radyoterapi veya kemoterapi görecek hastalarda yumurtalıkların kalıcı hasar görmesi ihtimali çok yüksek olduğundan, yumurta dondurma seçenekleri hakkında detaylı bilgilendirme yapılmalıdır.

         Özellikle kemoterapi ve radyoterapi, kanser tedavisinde başlıca kullanılan yöntemlerdir. Burada kullanılan doz, süre, hastanın yaşı, kullanılan ilaclar ve kanser tipine göre üreme potansiyeli etkilenmektedir. Bu tedaviler DNA kırıklarına yol açarak, normal hücre bölünmesini bozarak, yumurtalıkların ve rahmin kan akımlarını bozarak üreme fonksiyonlarını azaltır.

         Ne yazık ki bu hastalıklar ilk teşhis edildiklerinde ilk akla gelen kadınların üreme potansiyelleri olmamaktadır. Bu yüzden özellikle onkologların herhangi bir tedaviye başlamadan önce bu hastaları tüp bebek hekimlerine yönlendirmesi hayati önemdedir.

Bir önceki yazımız olan Menopozda Tüp Bebek olur mu ? başlıklı makalemizde menopoz ve Menopozda tüp bebek hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Check Also

Menopozda Tüp Bebek olur mu ?

Menopoz dönemine yaklaşan kadınlarda gebelik şansı ne kadardır? Tüp bebek Tedavisi olur mu? Menopoz dönemi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir