Kadınlara Hangi Testler Yapılıyor?

Kadından kaynaklı kısırlık (infertilite) tespitinde ilk olarak hormon testleri yapılmaktadır.Beyinde hipofiz bezinden salgılanan hormonlar yumurtalıkların yumurta üretme fonksiyonlarının çalışmasını sağlar. Hipofiz bezinin çalışmasında aksaklık yaşanması ve iki hormonun salgılanma dengesinin bozulması kadının üreme fonksiyonlarının yavaşlaması ve gebelik oluşumunun engellenmesi anlamına gelir. Bu durumlarda adet kanamasının 2. veya 3. günü kadına kan tahlili yapılır ve kandaki FSH, LH değerlerine bakılır. Eğer yumurtalıklar yeterince yumurta üretmiyorsa kandaki FSH değeri yüksek çıkar. FSH değerinin 15 ve üzerinde olması yumurta rezervinin azaldığını gösterir. Bu değerin 25 ve üzerinde olduğu hastalar ciddi risk grubundadır ve zaman kaybetmeden tüp bebek tedavisine başlanması gerekir.

Gebe Kalma Şansını Belirleyen En Önemli Tanı Aracı Hangisi?

AMH (anti-müllerian hormon) kadınlarda yumurtalık kapasitesini değerlendirilmesi amacıyla kullanılır. Burada amaç kadının gebe kalabilme için hormonal düzeyinin, yumurta oluşturabilme yeteneğinin yeterli olmasının araştırılması veya gebe kalabilmesi için ilaç veya tüp bebek gibi tedavilerin başarı oranının öngörülmesidir. Adet döneminde çekilen v. ultrason ile öncül yumurtaların yeterli sayıda varlığı ve AMH düzeyinin normal sınırlarda olup olmadığının tespiti en geçerli tanı yöntemlerinden biridir.

Bir önceki yazımız olan TÜP BEBEK TEDAVİSİ AŞAMALARI başlıklı makalemizde aşamalar, birinci aşama ve süreçler hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Check Also

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında Üreme potansiyelinin korunması, kanser hastalığı için tedavi gören veya görecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by